ریپل (xrp) چیست و چگونه کار می‌کند؟

ریپل ( Ripple ) یا Xrp
تعریف ریپل (Xrp) به زبان ساده
ریپل (Ripple)، که درگذشته با عنوان Opencoin شناخته می‌شد، یک شرکت خصوصی با فعالیت درزمینۀ ساخت یک شبکۀ پرداختی و مبادلاتی (RippleNet) برروی یک پایگاه دادۀ توزیع شده به‌ نام ledger (XRP Ledger) می‌باشد.

هدف اصلی ریپل (xrp) یا به لاتین ripple ایجاد ارتباط میان بانک‌ها، ارائه‌ دهندگان خدمات پرداختی، و صرافی‌های دارایی‌های دیجیتال، با فراهم نمودن امکان پرداخت بین‌المللی سریع و مقرون به‌صرفه می‌باشد.

تاریخچه

ریپل (xrp) اولین‌ بار در سال ۲۰۰۴ توسط Ryan Fugger، کسی که اولین نمونۀ رییل را بعنوان یک سیستم مالی دیجیتال تمرکززدایی‌شده (RipplePay) توسعه‌ داد، ایده‌ پردازی‌ شد. این سیستم درسال ۲۰۰۵ با هدف ارائۀ راه ‌حل‌های پرداختی مطمئن در سطح جهانی راه‌اندازی شد.

در سال ۲۰۱۲، Fugger این پروزه را به Jed McCaleb و Chris Larsen ارائه¬داده و به‌ اتفاق هم شرکت فتاوری OpenCoin را در ایلات متحده پایه‌گذاری نمودند. از آن زمان به بعد، ریپل (xrp) بعنوان پروتکلی متمرکزبر ارائۀ راه‌ حل‌های پرداختی برای بانک‌ها و سایر نهادهای مالی، شروع به شکل‌گیری نمود. در سال ۲۰۱۳، از OpenCoin به Ripple Labs تغییرنام داده، و دوباره چندی بعد در ۲۰۱۵، Ripple نام‌گذاری شد.

دفترکل XRP (XRPL)

با زحمات Fugger و با الهام از شکل‌گیری بیت‌کوین، ریپل (xrp) دفترکل اجماع (RCL) خود را درسال ۲۰۱۲، همراه با ارز رمزنگاری ‌شده‌اش یعنی XRP، راه‌اندازی نمود. که RCL بعده‌ها به دفترکل XRP (XRP Ledger یا XRPL)، تغییرنام داده‌ شد.

XRPL، بعنوان یک سیستم اقتصادی توزیع‌شده راه‌اندازی‌شده، که نه تنها تمام اطلاعات حسابداری شرکت‌کنندگان شبکه را ذخیره می‌کند بلکه خدمات مبادله‌ای ازطریق چند جفت ارز را فراهم می‌نماید. ریپل، XRPL را بعنوان یک دفترکل توزیع‌شدۀ منبع‌باز ارائه داده و امکان انتقال آنی وجوه را فراهم می‌نماید. این انتقالات توسط شرکت‌کنندگان شبکه بوسیلۀ مکانیزم اجماع بررسی و تأیید می‌شوند.
با این وجود،XRP Ledger برخلاف بیت‌کوین، مبتی بر الگوریتم گواه اثبات کار (Proof of Work) نبوده و بنابراین، جهت تأیید معاملات به فرآیند استخراج (Mining) متکی نمی‌باشد. درعوض، این شبکه با استفاده از الگوریتم اجماع مختص خود ‌که سابقاً بعنوان الگوریتم اجماع پروتکل ریپل (RPCA) شناخته می‌شد، ‌به اجماع یا توافق می‌رسد.

XRPL، توسط شبکه‌ای از گره‌های (Nodes) اعتبارسنج مستقلی که دائماً سوابق معاملات را بررسی می‌کنند، مدیریت می‌شود.

در این سیستم هرکسی نه‌تنها قادر است یک نود اعتبارسنج ریپل (xrp) را راه‌اندازی و اجرا کند بلکه می‌تواند انتخاب کند که به کدام نودها بعنوان اعتبارسنج اعتماد دارد. با این حال، ریپل به کاربران خود توصیه می‌کند، برای اعتبارسنجی معاملات خود ازلیستی تهیه‌شده از شرکت‌کنندگان معتمد و شناسایی‌شده، استفاده نمایند. این لیست با‌ عنوان لیست نودهای بخصوص (UNL)، شناخته می‌شود.

نودهای UNL، اطلاعات تراکنش‌ را بین یکدیگر مبادله کرده تازمانیکه همگی ایشان درمورد وضعیت فعلی دفترکل به توافق برسند. به بیانی دیگر، تراکنش‌های تأییدشده توسط اکثریت نودهای UNL معتبر شناخته‌شده و اجماع زمانی حاصل می‌شود که تمامی این نودها مجموعۀ مشابهی از ثبت معاملات را در دفترکل اعمال کرده‌ باشند.

باتوجه به تعریف ارائه‌شده توسط وب‌سایت رسمی ریپل: ریپل (xrp) یک شرکت خصوصیست که توسعۀ XRPL را بعنوان یک دفترکل توزیع‌شدۀ منبع باز، پایه‌گذاری نموده است. این به این معناست که هرکسی می‌تواند در ارائۀ کد مشارکت داشته و اینکه XRPL، حتی درصورتیکه شرکت منحل گردد، قادرخواهدبود به فعالیت خود همواره ادامه دهد.

RippleNet

برخلافXRPL ،RippleNet محصول انحصاری شرکت ریپل بوده و پس ازXRPL، بعنوان یک شبکۀ پرداخت و مبادله ساخته شده است. RippleNet، درحال‌ حاضر یک مجموعۀ ۳ محصولی ارائه می‌دهد که بعنوان یک سیستم ارائه‌دهندۀ راه ‌حل‌های پرداختی برای بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی طراحی‌ شده است. درحال‌ حاضر، RippleNet سه محصول بزرگ داشته که عبارتند‌ از:xRapid ،xCurrent و xVia.

xRapid

بطورخلاصه، xRapid یک راه‌کارنقدینگی براساس میزان تقاضاست که از XRP بعنوان یک پل ارتباطی جهانی بین ارزهای فیات استفاده می‌کند. XRP و xRapid هردو به XRP Legder (همان دفتر توزیع‌شدۀ ریپل) متکی بوده که درمقایسه با روش‌های معمول در انتقالات ارزی بین‌المللی، تراکنش‌های سریعتر و با کارمزدهای بسیار کمتری را امکان‌پذیر می‌نماید.

بایک مثال ساده بهتر متوجه خواهیم‌ شد. باب از استرالیا قصد دارد مبلغ ۱۰۰ دلار را برای آلیس که در هند مستقر می‌باشد، ارسال کند. باب این پول را ارطریق یک مؤسسۀ مالی بعنوان مثال بنام FIN منقل می‌نماید. به‌منظور انجام این انتقال، FIN از راه‌کار xRapid برای ایجاد ارتباط میان صرافی‌های هردو کشور مبدأ و مقصد استفاده می‌نماید. بدین ‌ترتیب این شرکت قادرخواهد ‌بود تا مبلغ ۱۰۰ دلار باب را به مقدار معادلی از XRP تبدیل کرده تا نقدینگی لازم برای پرداخت نهایی را فراهم نماید. تنها درعرض چند ثانیه XRP به مقدار معادلی از روپیه هند تبدیل‌ شده و آلیس قادر به برداشت پول از صرافی مستقر در هند می‌باشد.

xCurrent

xCurrent، راه‌کاری طراحی‌شده برای فراهم نمودن امکان واریز آنی و پیگیری پرداخت‌های میان مرزی مابین کاربران Ripple Net می‌باشد. برخلاف xRapid، راه‌کار xCurrent مبتنی‌بر XRP Ledger نبوده و بطور پیش‌ فرض از ارز رمزنگاری-شدۀ XRP استفاده نمی‌کند. xCurrent براساس پروتکل Interledger (ILP) ساخته‌ شده است. پروتکلی که ریپل طراحی نمود تا اتصال دفترهای توزیع‌شدۀ مختلف، ویا شبکه‌های پرداختی بایکدیگر را امکان‌پذیرنماید.

جهار مؤلفۀ اصلی xCurrent عبارتنداز:

• Messeneger – پیام‌رسان xCurrent ارتباط همتابه‌همتا بین مؤسسات مالی متصل‌ به RippleNet را فراهم می‌نماید. این راه‌کار برای تبادل اطلاعات درمورد ریسک و انطباق، کارمزدها، نرخ ارز (FX rate)، جزئیات پرداخت و زمان پیش‌بینی¬شده برای تحویل وجوه استفاده می‌شود.

• Validator – اعتبارسنج برای تأیید موفقیت یا عدم موفقیت ازلحاظ سوابق رمزنگاری یک انتقال وجه و همچنین هماهنگی برای جابجایی وجوه در سراسر Interledger، استفاده می‌شود. مؤسسات مالی می‌توانند از اعتبارسنج خود استفاده کرده و یا به اعتبارسنج شخص ثالثی اتکاءکنند.

• ILP Ledger _ پروتکل Interledger برروی دفترهای توزیع‌شدۀ بانکی موجود اجرا شده است، که این امر منجربه شکل‌گیری ILP Ledger می‌شود. ILP Ledger، بعنوان یک دفتر فرعی فعالیت کرده و برای پیگیری اعتبارات، بدهی‌ها و نقدینگی، بین طرفین معامله استفاده می‌شود. وجوه به صورت آنی تسویه می‌شوند، واین به‌این معناست که یا بلافاصله تسویه می‌شوند و یا درغیراین‌ صورت عملیات انتقال کلاً منتفی گشته است.

• FX Ticker – این مؤلفه همانطور که نامش برمی‌آید برای تعریف نرخ ارز بین طرفین معامله استفاده شده و وضعیت فعلی تمام ILP Ledger های موجود را ردیابی می‌کند. اگرچه xCurrent، اصولاً برای ارزهای فیات طراحی‌ شده است، اما از معاملات ارزهای رمزپایه نیز پشتیبانی می‌نماید.

xVia

xVia، یک رابط استانداردشدۀ مبتنی بر API است که به بانک‌ها و سایر ارائه‌دهندگان خدمات مالی اجازه می‌دهد تا در یک چارچوب واحد تعامل داشته باشند. بدون اینکه برای این منظور مجبور به ادغام چندین شبکۀ پرداختی باشیم. این محصول به بانک‌ها این امکان را می‌دهد تا پرداخت‌ها را از طریق شرکای بانکی دیگری که به Ripple Net متصل هستند، انجام داده و همچنین آنها را قادر می‌سازد صورت‌ حساب‌ها یا سایر اطلاعات را در انتقالات خود ضمیمه کنند.


سخن پایانی

درحالیکه بیت‌کوین بعنوان اولین ارز رمزنگاری‌شده و اتریوم بعنوان سازندۀ بستری برای قراردادهای هوشمند شناخته شده‌اند، می‌توان شبکۀ ریپل (ripple) را بعنوان یک سیستم مبادلاتی ارز درنظرگرفت که تمرکز برارائۀ راه‌ حل‌های پرداختی درسطح جهانی، برای بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی دارد.

RippleNet، ممکن است با توجه به زیرساخت‌های بانکی موجود، بعنوان ایفاءکنندۀ راهی برای تکامل و پیشرفت سیستم پرداختی معمول درنظرگرفته‌ شود. xCurrent، امکان پرداخت به‌موقع و مقرون به صرفه ازطریق مؤسسات مالی را فراهم می-کند. xRapid، از XRP بعنوان پلی بدون مرز برای تأمین منابع نقدینگی براساس میزان تقاضا استفاده می‌کند. xVia، ادغام و ارتباط همۀ شرکت‌ کنندگان RippleNet را تسهیل می‌کند.