ERC-20 چیست و چه ارتباطی با اِتریوم دارد؟

توکن erc-20 erc20 eth اتریوم
سیستم رمزنگاری و بلاک چین اتریوم

ERC-20 یک نوع سیستم رمزنگاری و بلاک چین محبوب اتریوم مبتنی بر استفاده از توکن‌هایی است، که قابل خرید، فروش یا معامله باشند. اتریوم (ETH) در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شده و از آن زمان به یکی از نیروهای محرک در محبوبیت ارز رمزنگاری شده، تبدیل شده است. در سیستم اتریوم، توکن‌ها طیف متنوعی از دارایی های دیجیتال را نشان می‌دهند. مانند کوپن، IOU یا حتی اشیای ملموس در دنیای واقعی. اساساً، توکن های اتریوم قراردادهای هوشمندی هستند که از بلاک چین اِتریوم استفاده می‌کنند.

ERC-20 چیست؟

یکی از مهمترین توکن‌های اِتریوم با نام ERC-20 شناخته می‌شود. ERC-20 به عنوان استاندارد فنی ظاهر شده است. این استاندارد برای رمزنگاری تمام قراردادهای هوشمندِ موجود در بلاک چین اِتریوم، استفاده شده، و لیستی از قوانینی که همۀ توکن‌های مبتنی بر اتریوم باید دنبال کنند را ارائه می‌دهد.
ERC-20 از برخی جهات به بیت کوین، لایت کوین و هر ارز رمزپایه دیگری شبیه است. توکن های ERC 20 دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین هستند که دارای ارزش بوده و قابل ارسال و دریافت می‌باشند. تفاوت اصلی در این است که توکن‌های ERC-20 به جای اجرا روی بلاک چین خصوصی خودشان، در بستر بلاک چین اِتریوم اجرا می‌شوند.

هدف از ایجاد ERC-20

از اکتبر ۲۰۱۹، بیش از ۲۰۰,۰۰۰ توکن سازگار با ERC-20 در شبکه اصلی اتریوم بوجود آمده است. ERC-20 یک لیست مشترک از قوانین را تعریف می‌کند که تمام توکن‌های اِتریوم باید از آن پیروی کنند. برخی از این قوانین شامل نحوۀ انتقال توکن‌ها، نحوه تأیید تراکنش‌ها و نحوۀ دسترسی کاربران به داده‌های مربوط به توکن‌ها است.

در نتیجه، این توکن خاص به توسعه دهندگان از همه نوع، اجازه می‌دهد تا به طور دقیق عملکرد توکن‌های جدید را در سیستم بزرگتر اِتریوم پیش بینی کنند. این موضوع کار را برای توسعه دهندگان ساده می‌کند. آنها خاطر جمع خواهند بود که پروژه جدیدی که با انتشار یک توکن جدید قرار است انجام شود، نیازی به انجام مجدد ندارد، البته به شرطی که آن توکن از قوانین پیروی کند. این انطباق، سازگاری را بین توکن‌های مختلف صادر شده در اتریوم تضمین می‌کند.

بسیاری از ارزهای دیجیتال معروف، از استاندارد ERC-20 استفاده می‌کنند. اگر قصد خرید هر ارز دیجیتالی را دارید که به عنوان توکنِ ERC 20 صادر شده است، باید کیف پول سازگار با این توکن‌ها را نیز داشته باشید. خوشبختانه، از آنجا که توکن‌های ERC 20 بسیار محبوب هستند، گزینه‌های مختلفی برای کیف پول وجود دارد.

استاندارد های ERC-20

ERC-20 شش عملکرد مختلف را به سود توکن‌های بستر اتریوم تعریف می‌کند. که از جمله میتوان به، روش انتقال توکن‌ها و نحوه دسترسی کاربران به داده های مربوط به یک توکن خاص، اشاره کرد.

این مجموعه توابع و سیگنال‌ها، در کنار هم تضمین می‌کنند که توکن‌های بستر اتریوم از تمام قوانین به طور یکنواخت در کل سیستم اِتریوم اجرا می‌شوند. به همین ترتیب ، تقریباً همه کیف پول‌های دیجیتالی که از ارز اِتِر پشتیبانی می‌کنند، از توکن‌های سازگار با ERC-20 نیز پشتیبانی می‌کنند. اما از آنجا که استاندارد ERC-20 نسبتاً نوپا باقی مانده است، اشکالاتی به طور بالقوه وجود دارد که هنوز باید برطرف شوند.