ایاس (EOS) چیست؟ راهنمای کامل درک بلاک چین آن!

EOS ایاس
رمز ارز ایاس (EOS) چیست؟

ایاس، EOSIO یا همان EOS، در عرضۀ اولیه کوین خود (ICO) در جولای ۲۰۱۷، دنیای بلاک چین را شوکه کرد. بطوریکه تنها پس از گذشت ۲ سال از راه اندازی پلتفرم آن، خود را جزء ۵ ارز رمزنگاری شدۀ برتر قرارداد. ایاس (EOS) با ورود خود رقابتی جدی را هم برای رهبران این عرصه بخصوص اتریوم و هم برای تازه واردانی نظیر Tron و NEO ایجاد نمود.

در این مقاله، ما به ارائۀ مقدمه‌ای کلی در مورد ایاس (EOS) خواهیم پرداخت. یعنی بررسی ویژگی‌های برجستۀ آن، و جنبه‌هایی که آن را بعنوان یک بستر بلاک چینی مناسب برای ساخت dApp (برنامه‌های غیرمتمرکز) های مقیاس‌ پذیر در سطح کلان تبدیل کرده است.

ایاس (EOS) چیست؟

EOS/EOS.IO یک پلتفرم بلاک چینی برای توسعۀ برنامه‌های غیرمتمرکز در مقیاس صنعتی می‌باشد. این زیرساخت قدرتمند، حمایتی اساسی برای این هدف به شمار می‌رود.

هدف اصلی ایاس (EOS) ارائۀ ابزاری کارآمد برای کاربران و کسب و کارها بوده تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بر روی آن اجرا کنند. از این رو، پلتفرم‌های بلاک چینی قدیمی‌تر خود مانند اتریوم را به چالش کشانده است.

مقیاس‌ پذیری همواره یکی از معضلات اصلی بر سر راه فناوری بلاک چین بوده است. بعنوان مثال، درحال حاظر نرخ پردازش تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم بشدت پایین می‌باشد. علاوه‌ بر این، کاربران به منظور استفاده از هر یک از برنامه‌های غیرمتمرکز مستقر بر پلتفرم اتریوم ملزم به پرداخت کارمزدهای معروف به Gas می‌باشند. مادامیکه روند پرداخت کارمزد در هر مرحله برای کاربران تجربه‌ای ناخوشایند می‌باشد، این روند ناپایدار خواهد بود.

EOS به منظور رایگان کردن استفاده از برنامه‌هایی که روی پلتفرم آن اجرا می‌شوند، از مقیاس‌ گذاری به شیوۀ عمودی و افقی استفاده می‌کند. این روش که توسط تولیدکنندگان بلاک‌ها پیاده ‌سازی می‌شود، بستری امن و مقیاس‌ پذیر را برای انجام هزاران تراکنش در هر ثانیه فراهم می‌نماید. ایاس پلتفرم بلاک چینی کاملاً کاربردی و ایمن برای ارائۀ خدمات تحت شبکه می‌باشد. ازجمله:

  • قراردادهای هوشمند EOS
  • حافظۀ ابری برنامه‌های غیرمتمرکز
  • احراز هویت کاربر و غیره
توسعه‌دهندگان ایاس (EOS) به طور رسمی عوامل اصلی مؤثر در فروش این پلتفرم را به این صورت نام برده‌اند:
  • حذف کامل کارمزدها
  • قابلیت پردازش میلیون‌ها تراکنش در ثانیه

بیایید قبل از بررسی جزئیات پلتفرم EOS، ابتدا به عوامل مؤثر در کارآمدی یک پلتفرم برای برنامه‌های غیرمتمرکز بپردازیم.

فاکتورهای کلیدی برای موفقیت یک پلتفرم بعنوان بستری برای برنامه‌های غیرمتمرکز کدامند؟

چند عامل می‌توانند در موفقیت یا عدم موفقیت یک برنامۀ غیرمتمرکز درمیان کاربران اصلی آن دخیل باشند.

قدرت پشتیبانی از دامنۀ وسیعی از کاربران
پلتفرمی که برای برنامه‌های غیرمتمرکز بکار می‌رود باید گنجایش استفادۀ یکپارچه و همزمان میلیون‌ها کاربر داشته باشد. بدون اینکه در عملکرد خود با مشکلی مواجه شود.

استفادۀ رایگان
استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی هر پلتفرم بلاک چینی، به منظور صرفۀ اقتصادی باید برای کاربران انحصاری خود بصورت رایگان باشد. چراکه منظور نمودن هرگونه کارمزدی برای انتقالات، سبب دلسردی کاربران از استفادۀ مستمر از برنامه‌های غیرمتمرکز می‌گردد.

کاهش تأخیرات
به منظور تجربۀ رضایت بخش کاربران، برنامه‌های غیرمتمرکز باید با کمترین میزان تأخیر ممکن اجرا شوند.

عملکرد موازی و متوالی
برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی هر پلتفرم بلاک چینی که اجرا می‌شوند باید قدرت پردازش بصورت موازی داشته تا حجم کار توزیع شده و در زمان صرفه جویی گردد. برنامه‌های غیرمتمرکز علاوه‌ بر این باید امکان اجرا در دفعات متوالی را برای جلوگیری از خطاهایی نظیر پرداخت دوباره، فراهم کرده باشد.

EOS
مزایای ایاس EOS

ازلحاظ تکنیکی ایاس (EOS) دارای چه ویژگی‌هاییست؟

EOS چه نوع فرصت‌هایی را بوجود می‌آورد؟ پاسخ به این پرسش به ویژگی‌هایی که از لحاظ تکنیکی پلتفرم بلاک چینی EOS ارائه می‌دهد، بستگی دارد.

قابلیت مقیاس‌ پذیری

مقیاس‌ پذیری (یا تعداد تراکنش‌های قابل اجرا در هر ثانیه)، دغدغۀ ویژۀ اکثر پلتفرم‌های بلاک چینی می‌باشد. چراکه برای انجام انتقالات درون بلاک چین به اتفاق نظر (اجماع) تمام نودها احتیاج است. مسلماً اتلاف وقت برای کاربران تجربۀ رضایت بخشی نمی‌باشد. بعنوان مثال، Visa در هر ثانیه ۱۶۶۷ تراکنش را مدیریت کرده، درحالیکه این مقدار برای PayPal، ۱۹۳ تراکنش می‌باشد. درمقابل، بیت‌کوین در هرثانیه تنها ۳-۴ تراکنش، و اتریوم کمی بهتر از آن عمل کرده و ۲۰ تراکنش را در هر ثانیه انجام می‌دهد.
EOS ادعا می‌کند که با بکارگیری مکانیزم اثبات توزیع سهام توزیع‌ یافته (DPoS) قادر است از میلیون‌ها تراکنش در ثانیه پشتیبانی کند.

انعطاف‌ پذیری

در سال ۲۰۱۶ از یک اختلال در کد اترویم سوء استفاده شد. این موضوع منجربه تخلیۀ تقریباً یک سوم از سرمایۀ سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) شده، و کل سیستم را به بن‌ بست کشاند. پس از آن اتریوم مجبور به هاردفورک (انشعاب) شده، و به دو بلاک چین مجزا با ارزهای رمزنگاری شدۀ مختص خود، تبدیل شد تا ضررهای ببار آمده را جبران نماید.اتریوم کلاسیک ‌بلاک چینی که به استفاده از قوانین اعتبارسنجی قدیمی ادامه داد.اتریوم بلاک چینی که قوانین اعتبارسنجی جدیدی برای آن تنظیم شد.
EOS ادعا می‌کند که بعلت داشتن مکانیزم DPoS درمقابل چنین آسیب‌ پذیری‌هایی از امنیت برخوردار است. در خطاها و یا حملات احتمالی در مورد برنامه‌های غیرمتمرکز، نودهای منتخب قادر به متوقف کردن dApp بوده تا زمانیکه سیستم بازیابی شود.

صدور مجوز براساس الگوهای از پیش تعیین شده

EOS دارای یک سیستم صدور مجوز همه جانبه می‌باشد که برای انواع موقعیت‌های کسب و کار، الگوهای صدور مجوز را تعریف می‌نماید براساس الگوهای تعریف‌ شده مجوز صادر می‌کند.
بعنوان مثال، به منظور لغو اجرای ویژگی‌ بخصوصی در یک قرارداد هوشمند ایاس (EOS)، شما می‌توانید مُفاد مدنظر خود را اعمال کنید. همچنین، شما می‌توانید اجرای احکام الزامی یک قرارداد هوشمند EOS را به چندین حساب با درجات مختلفی از قدرت اجرائی واگذار کنید. این ویژگی توسعه‌ دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز را قادر می‌سازد برنامه‌های قدرتمندی طراحی کنند که بی‌ نیاز از به روز رسانی و یا طراحی مجدد باشند.

قابلیت ارتقاء

تمامی برنامه‌های غیرمتمرکز توسعه‌یافته بر روی پلتفرم بلاک چینی ایاس (EOS) قابل ارتقاء می‌باشند. این بدین معناست که کاربران قدرت تعریف کد اصلاحی، حذف و اضافه ویژگی‌ها و دگرگونی ماهیت برنامه‌ها را خواهند داشت. علاوه‌بر این، توسعه‌ دهندگان قادرند بدون نگرانی درمورد درگیر شدن با اشکالات دائمی، برنامه‌های خود را ازنو بسازند.
همچنین امکان استفاده از قراردادهای هوشمند ایاس (EOS) بصورت برگشت‌ ناپذیر نیز وجود دارد. اما اتخاذ چنین تصمیماتی به صلاحدید توسعه‌ دهنگان برنامه بوده و به محدودیت‌های پروتکل مربوط نمی‌باشد.

مصرف بهینۀ انرژی

EOS بعلت استفاده از مکانیز DPoS درمقایسه با رقبای خود یک پلتفرم بهینه در مصرف انرژی بحساب می‌آید.

حاکمیت

در پلتفرم EOS، حاکمیت با تعریف حد و مرزها و با ملاک قانونی که با قواعد پذیرفته‌ شدۀ دوجانبه آمیخته شده است، برقرار می‌باشد. این هدف با پای‌بندی به قانون اساسی از لحاظ حقوقی حاصل‌شده است. برای انجام هر تراکنشی ضمیمه شدن کد هش تأییدیه ازنظر قانون اساسی الزامی بوده، که این اساساً کاربران را متعهد به قانون اساسی نگه می‌دارد.

پردازش به روش موازی

پلتفرم EOS پردازش قراردادهای هوشمند را به شیوۀ موازی اجرا می‌نماید.

۱- مقیاس‌ پذیری افقی
در مقیاس‌ پذیری افقی، نرخ تراکنشات قابل پردازش در ثانیه، با ملحق شدن سیستم‌ها و کامپیوترهای بیشتر به استخر منابع، بهبود یافته است. درحالیکه در مقیاس‌ پذیری عمودی، اضافه شدن قدرت پردازش بیشتر، نرخ تراکنشات را افزایش می‌دهد.

۲- عقد قرارداد جداگانه
طرفین قرارداد به منظور مکاتبه ملزم به اتفاق حظور نمی‌باشند.

۳- قابلیت همکاری
این موضوع به توانایی سیستم کامپیوتری در ترجمه و بکارگیری اطلاعات به طور معنادار بستگی دارد.

سیستم‌ عامل غیرمتمرکز

اترویم به مانند یک اَبَر کامپیوتر غیرمتمرکز عمل می‌کند. درحالیکه ایاس (EOS) یک سیستم‌ عامل غیرمتمرکز است که طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های کارآمد برای کاربران و کسب‌ و‌ کارها را ارائه می‌دهد.

شَمای کلی از حساب‌های سرمایه‌ گذاری و کیف پول‌ها در ایاس (EOS) به چه صورت می‌تواند باشد؟

باتوجه به زیرساخت‌های ایاس (EOS)، کیف پول EOS را می‌توان بصورت فروشگاهی با کلیدهای خصوصی و عمومی بعنوان درگاهی برای تأیید انتقالات بر روی بلاک چین درنظر گرفت.

Keosd یکی از برنامه‌های ایاس (EOS) بوده که وظیفۀ حفاظت از کلیدهای خصوصی و مدیریت کیف پول‌های EOS را بعهده دارد. کیف پول‌های EOS با استفاده از Cleos (ابزار تعریف دستورات به سیستم‌ عامل EOS به طور مستقیم) قابل دسترسی می‌باشند.

EOS از ساختار متفاوتی در حساب‌ها درمقایسه با سایر ارزهای رمزنگاری‌ شده، پیروی می‌کند. یک حساب EOS، به مأمور احراز هویت بلاک چینی‌ای می‌ماند که که دارای مجوزهای دسترسی مربوطه می‌باشد.

حساب‌های EOS می‌توانند بسته به احکام به چندین نفر تعلق داشته و اداره شوند. یک حساب EOS بطور پیش‌ فرض دارای دو حکم ذاتی می‌باشد.

  • مالک – این حکم حق مالکیت حساب را تعیین می‌کند
  • فعالیت کننده – این حکم حق انتقال وجوه و حق اظهارنظر به تولیدکنندگان و قدرت اعمال تغییرات در رده‌های بالاتر را فراهم می‌کند.

Nodeos سیستم‌ عاملی است که با استفاده از Javascript تعریف شده و از Node.js بعنوان فضای کاربری خود استفاده می‌کند.

این سیستم‌ عامل صدور حساب و اقدامات مربوط به حساب‌ها را بر روی بلاک چین ایاس (EOS) مدیریت می‌کند. هیچ رابطه‌ای میان حساب‌ها و کیف پول‌ها بطور بالقوه وجود ندارد.

هزینۀ ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی ایاس (EOS) چگونه تعیین می‌شود؟

هزینۀ توسعۀ یک برنامۀ غیرمتمرکز بر روی ایاس (EOS) همواره به سه عامل اصلی بستگی دارد – نوع منابع، کاربرد منابع، اهداف منابع. بیایید تا به جزئیات هر یک از این سه عامل بپردازیم.

۱- نوع منبع

در برنامه‌های غیرمتمرکز، حساب‌ها از سه منبع تغذیه می‌گردند:
• RAM – وضعیت حافظه
• Network – پهنای‌ باند و دسترسی حافظه
• CPU – محاسبه و مانده محاسبات

۲- کاربرد منابع

• RAM
حالت ذخیره‌ سازی بلاک‌ چین به اطلاعاتی که برنامه قابل دسترس قرار می‌دهد بستگی دارد. این اطلاعات می‌تواند شامل دفاتر ثبت سفارش و یا موجودی حساب‌ها باشد.
• پهنای باند شبکه
پهنای باند شبکه در هر بار که کاربری تراکنشی را انجام می‌دهد درگیر می‌شود. این مقدار بطور متوسط هر سه روز به واحد بایت محاسبه می‌گردد.
• پهنای باند CPU
پهنای باند CPU نیز در هر بار که کاربری دستور به اقدام یا پرداختی را ارسال می‌نماید، درگیر می‌شود. این مقدار بطور متوسط هر سه روز به واحد میکرو ثانیه محاسبه می‌گردد.

۳- تعلق منابع

• رهن – Network، CPU
پهنای باند شبکه و پهنای باند CPU براساس مقدار توکن‌هایی که در یک قرارداد رهن ۳ روزه نگهداری می‌شود، اشغال می‌شوند. پهنای باند CPU و Network اشغال شده پس از انقضای تاریخ قرارداد به طور حودکار آزاد شده و می‌توان از توکن‌های وثیقه گذاری‌ شده دوباره استفاده نمود.
• رهن – RAM
هزینۀ Ram را باید با توجه به قیمت روز بازار و الگوریتم بنکور (Bancor Algorithm) تعیین نمود.

الگوریتم بنکور بر روی پروتکل بنکور ایجاد شد تا برای توکن‌های مورد استفاده در قراردادهای هوشمند بلاک چینی از مکانیسمی مستقل جهت تأمین نقدینگی و امکان تعیین خودکار هزینه‌ها، را فراهم آورد. همچنین پهنای باند CPU و Network نیز بصورت خودکار آزاد گردند. اما RAM تنها زمانی آزاد می‌گردد که داده‌ها از حساب پاک شوند، در این صورت می‌توانRAM را دوباره به قیمت روز بازار فروخت.

موارد استفادۀ برنامه‌های غیرمتمرکز EOS چه هستند؟

جامعۀ بلاکچین پلتفرم EOS را با آغوشی باز پذیرفته است. چراکه تاکنون برنامه‌های بیشماری بر روی این پلتفرم شروع بکار نموده‌اند. ما در این قسمت به معرفی چند مورد از این برنامه‌ها پرداخته تا به شَمایی از موارد کاربرد آن دست‌ یابیم.

Ubuntu Energy Ledger
دفتر کل توزیع‌ شدۀ انرژی Ubuntu، یک نوع بازار برای جذب انرژی پاک بوده که بر بستر بلاک چین EOS توسعه یافته است. هدف این برنامه تأمین انرژی تجدید پذیر و مقرون بصرفه برای آفریقا و تأمین انرژی ۴ میلیارد خانوار تا سال ۲۰۳۰ می‌باشد. موفقیت این مجموعه به کمک‌هایی که از طریق وام‌های کوچک و یا سرمایه‌گذاران تأمین می‌گردد بستگی دارد. از این کمک‌ها برای تأمبن بودجه لازم جهت ایجاد مشاغل، ساخت خانه برای افراد مستضعف و آباد کردن آفریقا در راه “انرژی سبز” استفاده می‌گردد.


All_ebt Food Stamps
این برنامه یک کارت مجازی EBT برمبنای پلتفرم بلاک چین EOS طراحی نموده تا از آن به منظور کمک به جوامع کم درآمد و حل مشکلات اقتصادی و برخورداری از تغذیۀ سالم استفاده نمود. بالغ‌ بر ۴۵% جمعیت Puerto Rico، ازجمله خانواده‌ها، مادران و کودکان خردسال، افراد مسن و معلول از طریق کوپن‌های موادغذایی (با ۲۲% شراکت ایالات متحده) امرارمعاش می‌نمایند. بنابراین این جمعیت از اقتصاد دیجیتال جامانده و جدا شده‌ان چراکه کوپن‌های موادغذایی درفضای آنلاین بلااستفاده می‌باشند.


DACTROIT
یک جامعۀ خودمختار غیرمتمرکز (DAC) بوده که ازطریق ابزارهایی جوامع را قادر به راه‌اندازی و ادارۀ یک دارایی مکمل و دسترسی به اینترنتی پرسرعت می‌نماید. این نوعی ابتکار تجربی بوده تا به تجسم و ترویج راه‌های فرعی برای مردم در اشتراک منابع و روابط پرداخت.


سخن پایانی

درحال حاظر ایاس (EOS) و یا EOSIO پرکاربردترین پلتفرم بلاک چینی جهان می‌باشد. تمامی برنامه‌های ساخته‌شده بر روی بلاک چین EOS خدماتی با قابلیت بهره‌وری در دنیای واقعی را ارائه می‌دهند. EOS پیشتاز درعرصۀ توسعۀ برنامه‌ها و نرم‌افزارهای بازی، قمار و طیف گسترده‌ای از برنامه‌های دیگر با اهدافی مانند خدمات تهیۀ تاکسی آنلاین، اشتراک موزیک، مشاور تناسب اندام، پرداخت دیجیتال و بسیاری از موارد دیگر، می‌باشد.

برنامه‌های غیرمتمرکز EOS به سرعت بعنوان جایگزینی امنتر، سریعتر و مقرون به صرفه تری به نسبت برنامه‌های سابق بلاک‌چینی شناخته شدند. با توجه به روال فعلی، ایاس (EOS) بعنوان یک قهرمان واقعی در تکنولوژی بلاک چین ظهور کرده و قادر است مزایای بسیاری را برای باسخگویی به طیف گسترده‌ای از احتیاجات مشاغل در آینده فراهم نماید.

تیم آنالیزکوین امیدوار است در این مقاله، درکی اساسی از جنبه‌های مختلف تکنولوژی بلاکچینی EOS را برای شما فراهم نموده باشد. اگر شما یک ایدۀ شغلی درمورد استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز دارید که می‌توان بر روی پلتفرم ایاس (EOS) پیاده سازی نمود، و یا تمایل دارید که ایدۀ خود را به کمک یک متخصص در زمینۀ بلاک چین توسعه دهید، جهت مشاوره و راهنمایی با تیم آنالیزکوین درتماس باشید.