بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین که اغلب به عنوان ارز رمزپایه ، ارز مجازی یا ارز دیجیتال توصیف می شود – نوعی پول است که کاملاً مجازی است. بیت کوین اولین بار در ژانویه ۲۰۰۹ و پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد. هویت شخص یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده اند هنوز یک معما است. بیت کوین ایده های مندرج در یک مقاله سفید توسط شخصی مرموز با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است.

بیت کوین نوید هزینه های تراکنش کمتر از مکانیسم های پرداخت آنلاین سنتی را می دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود.

بیت کوین مثل نسخه آنلاین وجه نقد است. می توانید از بیت کوین برای خرید محصولات و دریافت خدمات استفاده کنید، اما هنوز بسیاری از مغازه ها بیت کوین را نمی پذیرند و برخی از کشورها آن را کاملاً ممنوع کرده اند.

بیت کوین های فیزیکی که در عکس ها می بینید یک موضوع جدید است و بدون کدهای خصوصی چاپ شده در آنها بی ارزش خواهند بود. به عبارتی هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد، فقط موجودی موجود در یک دفتر عمومی است که همه به آن دسترسی شفاف دارند، که – همراه با تمام تراکنش های بیت کوین – با مقدار زیادی قدرت محاسباتی تأیید می شود. بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نمی شود یا از آن پشتیبانی نمی شود و همچنین بیت کوین های فردی به عنوان یک کالا ارزش ندارند. علی رغم اینکه مجوز قانونی آن نیست، بیت کوین محبوبیت بالایی دارد و باعث راه اندازی صدها ارز مجازی دیگر شده است که به طور کلی به آنها آلت کوین (Altcoins) گفته می شود.

بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است. موجودی های بیت کوین با استفاده از “کلیدهای” عمومی و خصوصی که رشته های طولانی اعداد و حروف هستند و از طریق الگوریتم رمزگذاری ریاضی که برای ایجاد آنها استفاده شده است، نگهداری می شوند. کلید عمومی (قابل مقایسه با شماره حساب بانکی) به عنوان آدرسی است که برای جهان منتشر می شود و دیگران ممکن است بیت کوین برای آن ارسال کنند. منظور از کلید خصوصی (قابل مقایسه با پین خودپرداز) یک راز محافظت شده است و فقط برای اجازه انتقال بیت کوین استفاده می شود. کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت کوین اشتباه گرفت، این یک دستگاه فیزیکی یا دیجیتالی است که تجارت بیت کوین را تسهیل می کند و به کاربران امکان می دهد مالکیت سکه ها را ردیابی کنند. اصطلاح “کیف پول” کمی گمراه کننده است، زیرا ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین به این معنی است که هرگز “در” کیف پول ذخیره نمی شود بلکه به صورت غیرمتمرکز بر روی بلاکچین قرار دارد.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری peer-to-peer برای تسهیل پرداخت های فوری استفاده می کند. افراد و شرکتهای مستقلی که قدرت محاسباتی حاکم را دارند و در شبکه بیت کوین شرکت می کنند، از گره ها یا استخراج کنندگان تشکیل شده اند. انگیزه “ماینرها” یا افرادی که تراکنش ها روی بلاکچین را پردازش می کنند، پاداش (انتشار بیت کوین جدید) و هزینه تراکنش ها پرداخت شده در بیت کوین است. می توان این ماینرها را مرجعی غیرمتمرکز دانست که اعتبار شبکه بیت کوین را اعمال می کند. بیت کوین جدید با نرخ ثابت، اما به صورت دوره ای در حال کاهش است، به طوری که کل عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون می رسد. از ژوئیه سال ۲۰۲۰، تقریباً ۳ میلیون بیت کوین باقی مانده وجود دارد که هنوز استخراج نشده اند. به این ترتیب ، بیت کوین (و هر ارز رمزنگاری شده ای که از طریق یک فرآیند مشابه تولید می شود) متفاوت از ارز بدون پشتوانه یا اصطلاحا فیات است. در سیستم های بانکی متمرکز، ارز با نرخ متناسب با رشد کالا در تلاش برای حفظ ثبات قیمت آزاد می شود، در حالی که یک سیستم غیرمتمرکز مانند بیت کوین نرخ انتشار را زودتر از موعد مقرر و طبق یک الگوریتم تنظیم می کند.

به طور خلاصه می توان گفت:

  • هر بیت کوین اساساً یک پرونده رایانه ای است که در برنامه “کیف پول دیجیتال” بر روی تلفن هوشمند یا رایانه ذخیره می شود.
  • افراد می توانند بیت کوین (یا بخشی از آن) را به کیف پول دیجیتال شما بفرستند و شما می توانید بیت کوین را برای افراد دیگر ارسال کنید.
  • هر یک از تراکنش ها در یک لیست عمومی به نام بلاکچین ثبت می شود و این امکان را فراهم می کند که بتوان تاریخچه بیت کوین را ردیابی کرد تا افراد از هزینه سکه هایی که متعلق به خودشان نیستند ، کپی یا معاملات لغو استفاده نکنند.

ویژگی های معاملاتی بیت کوین:

۱) پرداخت های آسان با تلفن همراه بیت کوین در تلفن همراه به شما امکان پرداخت با دو مرحله ساده اسکن – پرداخت را می دهد. نیازی به ثبت نام، کشیدن کارت خود، تایپ کردن پین یا ثبت نام در هیچ چیزی نیست. تمام آنچه برای پرداخت های بیت کوین نیاز دارید این است که کد QR را در برنامه کیف پول بیت کوین خود نمایش دهید و به دوست خود اجازه دهید تلفن همراه شما را اسکن کند، یا دو تلفن همراه را با هم لمس کنید (با استفاده از فناوری رادیویی NFC).

۲) برگشت ناپذیر: پس از تأیید، معامله توسط هیچ کس قابل برگشت نیست. نه شما، نه بانک هایتان، نه رئیس جمهور ایالات متحده، نه ساتوشی ناکاموتو، نه دستگاه استخراج خود. هیچ کس. اگر پول بفرستید، دیگر کار را تمام شده بدانید. اگر وجوه خود را برای کلاهبردار ارسال کرده اید یا هکری آنها را از رایانه شما سرقت کرده، هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند. هیچ شبکه ایمنی وجود ندارد.

۳) ناشناس بودن و حفاظت از هویت: هیچ یک از تراکنش ها یا حساب ها به هویت های واقعی مرتبط نیستند. شما بیت کوین را به اصطلاح آدرس دریافت می کنید، که به طور تصادفی زنجیره ای با حدود ۳۰ کاراکتر به نظر می رسد. در حالی که معمولاً می توان جریان معامله را تجزیه و تحلیل کرد، اما لزوماً نمی توان هویت دنیای واقعی کاربران را با آن آدرس ها متصل کرد. به عبارتی دیگر بیت کوین کاربران را ردیابی نمی کند و تنها آدرس هایی که پول در آن قرار دارد را ثبت می کند.

۴) سریع و جهانی: تراکنش تقریباً بلافاصله در شبکه منتشر می شود و طی چند دقیقه تأیید می شود. از آنجا که آنها در یک شبکه جهانی رایانه اتفاق می افتند، نسبت به مکان فیزیکی شما کاملاً بی تفاوت هستند. مهم نیست که من بیت کوین را برای همسایه خود بفرستم یا برای شخصی در آن طرف دنیا.

۵) ایمن: وجوه بیت کوین در یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی قفل شده اند. فقط مالک کلید خصوصی می تواند ارز رمزنگاری شده را ارسال کند. فناوری جادویی و قدرتمند رمزنگاری، شکستن این طرح را غیرممکن می کند.

۶) عدم نیاز به مجوز: مجبور نیستید از کسی به منظور استفاده از ارز رمزپایه از سازمان خاصی مجوز بگیرید. این فقط یک نرم افزار است که همه می توانند به صورت رایگان دانلود کنند. پس از نصب آن، می توانید بیت کوین یا سایر ارزهای رمزپایه را دریافت و ارسال کنید. هیچ کس نمی تواند مانع معامله شما با پول خود شود.

۷) غیر متمرکز بودن: یکی از اهداف اصلی ساتوشی ناکاموتو هنگام ایجاد بیت کوین استقلال شبکه از هرگونه مقامات حاکم بود. بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که هر شخص، مشاغل و همچنین هر دستگاهی که در استخراج بیت کوین و تأیید تراکنش ها دخیل است، بخشی از یک شبکه گسترده می شود. علاوه بر این، حتی اگر بخشی از شبکه خراب شود، انتقال پول همچنان ادامه خواهد داشت.

سوالات رایج در مورد بیت کوین

آیا بیت کوین یک طرح هرمی است؟

کسانی که در یک طرح هرمی سرمایه گذاری می کنند، به جای سود حاصل از اشخاصی که کسب و کار را برایشان اداره می کنند بازده خود را از پول خود یا سرمایه گذاران بعدی دریافت می کنند. در مورد بیتدکوین، سود و ارزش آن از عرضه محدود سکه حاصل می شود. هرچه تعداد بیشتری از مردم سکه ها را بدست آورند، عرضه آنها نادرتر می شود، بنابراین ارزش هر سکه بیشتر و بیشتر می شود. بنابرین بیت کوین هیچ وجه اشتراکی با یک طرح هرمی استاندارد ندارد.

آیا بیت کوین یک حباب است؟

رابرت شیلر، اقتصاددان برنده جایزه نوبل، چک لیستی ارائه داده که به شما کمک می کند حباب بودن چیزی را تعیین کنید. این چک لیست شامل افزایش شدید قیمت یک دارایی، هیجان عمومی زیاد، جنون رسانه ها، داستان های ثروتمند شدن افراد و افزایش علاقه به دارایی در بین عموم مردم است. بیت کوین همه این موارد را بررسی می کند.

بنابراین، به نوعی، بیت کوین یک حباب است و قبلاً ترکیده است. پس از بسته شدن صرافی بدنام Mt.Gox ، صرافی چینی که بیش از ۷۰ درصد تراکنش های بیت کوین را در سراسر جهان انجام می داد، قیمت بیت کوین حدود یک سال و نیم در حال سقوط بود. بهبودی دقیقاً ۳ سال طول کشید. البته پیش بینی اتفاقاتی که در آینده رخ خواهد داد دشوار است و احتمال سقوط مجدد قیمت بیت کوین وجود دارد. با این حال، بیت کوین قبلا بهبود یافته است و در حال حاضر قویتر از هر زمان دیگری است.

آیا دولت ها می توانند بیت کوین را نابود کنند؟

همانطور که گفته شد یکی از اهداف اصلی ایجاد بیت کوین استقلال شبکه از هرگونه مقامات حاکم بود. تراکنش‌هایی که در داخل شبکه انجام می‌شوند، خارج از کنترل سازمان های نظارتی یا دولت ها می باشد. با این حال برخی از دولت ها با وضع قوانین سختگیرانه و حتی قرار مجازات برای ماینینگ بیت کوین، محدودیت هایی برای استخراج آن ایجاد نموده اند. برای نابودی بیت کوین، باید تمامی ارتباطات اینترنتی و الکتریسیته قطع شود که این خود مبین آن است که اگر قرار به نابودی بیت کوین باشد جهان مدرن نیز به ورطه سقوط کشیده خواهد شد. بیت کوین تا زمانی که حتی یک نفر در شبکه باقی مانده و عمل استخراج بیت کوین را انجام دهد به کار خود ادامه خواهد داد.

آینده بیت کوین چه خواهد شد؟

آینده بیت کوین مشخص نیست. در حال حاضر، دولت ها و بانک ها قادر به کنترل بیت کوین نیستند، و قانون خاصی (از قبیل مالیات) بدین منظور تنظیم نشده است. بنابرین تقریباً غیر قانونی است. با این وجود هرچه بیت کوین محبوبیت بیشتری کسب کند، دولت های جهانی بیشتر سعی خواهند کرد آن را تحت کنترل درآورند و سرانجام ماهیت بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال را خواهند پذیرفت.

از منظر قیمت، با توجه به تعداد محدود بیت کوین باقی مانده برای استخراج، پیش بینی می شود طبق قوانین اولیه عرضه و تقاضا، قیمت بیت کوین رشد چشمگیری پیدا کند. از طرفی امکان افزایش محبوبیت آلت کوین ها به طوری که از بیت کوین پیشی گرفته و آن را پشت سر بگذارند نیز وجود دارد که موجب تضعیف جایگاه و به طبع ارزش بیت کوین در طول زمان خواهند شد