آلت کوین (Alternative Coin) چیست؟

آلت کوین altcoin
آلت کوین چیست؟ به زبان ساده

به طورکلی میتوان گفت که آلت کوین‌ها جایگزین بیت‌کوین می‌باشند. آلت کوین ‌ها ارزهای رمزنگاری شده‌ای هستند که از فناوری به نام بلاک‌چین استفاده می‌کنند و امکان تراکنش‌های همتا به همتا P2P)) را فراهم می‌کند. آلت کوین‌ها، ارزهای رمزپایه دیگری هستند، که پس از موفقیت بیت‌کوین راه‌اندازی شده‌اند. به طور کلی، آنها خود را به عنوان گزینه‌های بهتری برای بیت‌کوین می‌فروشند. اصطلاح “Altcoin” به همه ارزهای رمزپایه غیر از بیت‌کوین اشاره دارد. سال ۲۰۲۰، بیش از ۵۰۰۰ ارز رمزپایه وجود داشت. طبق گزارش CoinMarketCap ، آلت کوین‌ها بیش از %۳۴ ازکل بازار ارزهای رمزنگاری‌شده در فوریه ۲۰۲۰ را تشکیل می‌دهد.

مفهوم آلت کوین‌ها

“Altcoin” ترکیبی از دو کلمه “alt” به معنی جایگزین و “coin” به معنی سکه است و شامل تمام گزینه‌های جایگزین بیت‌کوین است. موفقیت بیت‌کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال همتا به همتا راهگشا بود. بسیاری از آلت کوین‌ ها سعی می‌کنند محدودیت‌های درک شده بیت‌کوین را هدف قرار دهند. یک آلت کوین برای موفقیت در برابر بیت‌کوین باید یک مزیت رقابتی داشته باشد.

بسیاری از آلت کوین ها بر اساس چارچوب اساسی ارائه شده توسط بیت‌کوین ساخته شده‌اند. بنابراین، بیشتر آلت کوین ‌ها همتا به همتا هستند. آنها سعی می‌کنند روش‌های کارآمد و ارزان برای انجام تراکنش‌ها در اینترنت ارائه دهند. حتی با وجود بسیاری از ویژگی‌های همپوشانی، آلت کوین‌ ها بسیار متفاوت از یکدیگر هستند.

انواع آلت کوین‌ها

با تکامل آلت کوین‌ها (Altcoin)، دسته های متفاوتی ظهور کردند. برخی از انواع اصلی آلت کوین شامل ارزهای رمزپایه مبتنی بر استخراج (Mining-Based) ،کوین های پایدار یا استیبل کوین‌ها (Stablecoins)، توکن‌های امنیتی (Security Tokens) و توکن‌های سودمند (Utility Tokens) است. همچنین حرکتی در جهت جداسازی بیشتر این مفاهیم از آلت کوین‌ ها وجود دارد. اگر این روند ادامه یابد، در آینده آلت کوین فقط به ارزهای رمزپایه مبتنی بر استخراج غیر از بیت‌کوین اشاره دارد.

آلت کوین‌های مبتنی بر استخراج (Mining-Based)

این آلت کوین ها یک فرآیند استخراج دارند که به وسیله‌ آن کوین‌های جدیدی با حل مشکلات چالش برانگیز برای باز کردن قفل بلوک تولید می‌شود. شباهت آنها به بیت‌کوین بیشتر از سایر آلت کوین‌ها است. بیشترین آلت کوین‌ های برتر در اوایل سال ۲۰۲۰ در این گروه قرار گرفتند. اِتریوم شناخته شده‌‌ترین آلت کوین مبتنی بر استخراج از فوریه ۲۰۲۰ است. این امکان وجود دارد که یک آلت کوین در بیش از یک دسته قرار گیرد.

کوین‌های پایدار (Stablecoins)

کوین‌های پایدار یا استیبل کوین‌ها با کاهش نوسانات، به دنبال بهبود بیت‌کوین است. این امر با گره خوردن ارزش سکه‌ها به ارزهای موجود حاصل می‌شود. گزینه‌های محبوب برای پشتیبانی از آلت کوین شامل دلار آمریکا، یورو و طلا است. Facebook’s Libra مشهورترین استیبل کوین است، با این وجود که تا ژانویه ۲۰۲۰ هنوز راه‌اندازی نشده بود.

توکن‌های امنیتی

این آلت کوین‌ها به “یک” تجارت مرتبط هستند و اغلب در یک عرضه اولیۀ سکه (ICO) راه‌اندازی می‌شوند. توکن‌های امنیتی به سهام سنتی شباهت دارند و اغلب نوعی سود سهام مانند پرداخت یا مالکیت در مشاغل را نوید می‌دهند.

توکن‌های سودمند

توکن‌های سودمند ادعایی در مورد خدمات ارائه می‌دهند و بعضی اوقات به عنوان بخشی از ICO به فروش می‌رسند. فایل کوین (Filecoin) یک نمونه عالی از توکن‌های سودمند است که در ICO ارائه می‌شود. فایل کوین به گونه‌ای طراحی شده است که با فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز پرونده قابل تعویض است.

آلت کوین در مقابل بیت‌کوین

آلت کوین‌ها (Altcoin) همه قوانین بیت‌کوین را دنبال نمی‌کنند. به عنوان مثال، در حالی که بیت‌کوین فقط هر ۱۰ دقیقه بیت‌کوین استخراج یا تولید می کند، یک آلت کوین به نام لایت‌کوین (Litecoin) هر ۲.۵ دقیقه سکه تولید می کند. این امر باعث می‌شود لایت‌کوین بتواند پرداخت‌ها را سریعتر پردازش کند. لایت‌کوین همچنین ۸۴ میلیون لایت‌کوین تولید خواهد کرد، در حالی که بیت‌کوین تنها ۲۱ میلیون کوین تولید می‌کند.

لایت‌کوین، همچنین از قوانین متفاوتی برای استخراج از بیت‌کوین استفاده می‌کند. درحالیکه استخراج بیت‌کوین به سخت افزار پرهزینه نیاز دارد ، لایت‌کوین را می‌توان با سخت افزار رایانه‌های معمولی استخراج کرد.

لایت‌کوین، فقط یکی از هزاران آلت کوین موجود در بازار است. برخی از آلت کوین‌ ها به عنوان گزینه‌های محبوب جایگزینی بیت‌کوین شناخته می‌شوند، اگرچه هنوز به سقف ۱۰۰ میلیارد دلاری بیت‌کوین نرسیده‌اند. ۵ چند نمونه از آلت کوین ‌ها برای مثال: اِتریوم، ریپل (Ripple)، دَش (Dash)، لایت‌کوین (Litecoin)، نِم (NEM) و مونرو (Monero) هستند.


جمع بندی

به طور خلاصه در مورد آلت کوین‌ ها (Altcoin) می‌توان گفت:

• اصطلاح “altcoins” به همه ارزهای رمزپایه غیر از بیت‌کوین اشاره دارد.
• برخی از انواع اصلی آلت کوین‌ها شامل ارزهای رمزپایه مبتنی بر استخراج، استیبل کوین‌ها ، توکن‌های امنیتی و توکن‌های سودمند می‌باشد.
• در آینده ممکن است، اصطلاح آلت کوین فقط ارزهای رمزپایه مبتنی بر استخراج (غیر از بیت‌کوین) را شامل شود.
• اِتریوم و ریپل بزرگترین آلت کوین‌ها از جهت سرمایه بازار، در سالِ ۲۰۲۰ می‌باشند.


سرمایه گذاری در آلت کوین‌های قانونی، معمولاً دارای پتانسیل بالاتری برای سود بیشتر سرمایه گذاران است. با این حال، در مقایسه با بیت‌کوین، سرمایه گذاری‌های آلت کوین معمولاً خطراتی را افزایش می‌دهند، زیرا سرمایه بازار آلت کوین ‌ها بسیار کمتر از بیت‌کوین است. از طرفی ارزهای مجازی در صرافی‌های غیرقابل کنترل و نظارت معامله می‌شوند، که شما را در معرض دستکاری قیمت، کلاهبرداری و سایر مشکلات قرار می‌دهد.

بنابراین برای محدود کردن خطرات، توصیه می‌شود که قبل از سرمایه گذاری در یک آلت کوین، باید تا حد قبل قبولی تحقیق انجام دهید.