۵ پامپ برتر قیمت دوج کوین از ابتدا تا کنون

دوج کوین پامپ پمپ dogecoin
افزایش قیمت دوج کوین

دوج کوین (Dogecoin) در ۲۸ ژانویه در پی افزایش کهکشانی ۱،۱۰۰ درصدی قیمت خود، به بالاترین رکورد قیمت تاریخ (ATH) خود رسید. از طرفی هر زمان که دوج کوین مانند موشک به ماه شلیک می‌شود، به سرعت تجزیه شده و سقوط می‌کند.

دوج کوین (Dogecoin) یک ارز رمزنگاری شده است که توسط جکسون پالمر کارآفرین استرالیایی و مهندس نرم افزار بیلی مارکوس در سال ۲۰۱۳ ایجاد شده است. خالق این ارز رمزپایه که امروزه با نام مستعار شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) که برگرفته از خالق بیت کوین (BTC) یعنی ساتوشی ناکاموتو می‌باشد، به ‌صورت ناشناس زندگی می‌کند. وی بدون اهمیت دادن به‌ بازاریابی یا پذیرش آن از سوی مردم، فقط قصد داشت برای شوخی و تفریح، یک سیستم پرداخت آنلاین دوستانه و خودمانی ایجاد کند.

دوج کوین dogecoin پامپ
قیمت دوج کوین طی سال‌های مختلف و اوج گیری‌های آن. منبع: Coinmetrics.com

دوج کوین (Dogecoin) سابقه تجربه حرکات وحشی قیمت را دارد که به همین جهت در بین علاقه مندان به عنوان یک ارز رمزنگاری شده با مضمون سگ، شهرت دارد. در گذشته، چالش‌های TikTok و ستایش‌های افراد مشهور در افزایش قیمت آن نقش داشته است اما در برخی مواقع نیز، دوج کوین بدون هیچ دلیلی رشد چندین برابری قیمت را تجربه کرده است. حال بیایید این موارد را بررسی کنیم.

رونق بازار رمزنگاری در سال ۲۰۱۷

اولین پمپ بزرگ دوج کوین (Dogecoin) در حدود ۱۰ مارس ۲۰۱۷ شروع شد. زیرا افزایش قابل توجهی در سرمایه گذاری خٌرد برای اولین بار به بازار رمزنگاری وارد شد و همه سکه‌های جایگزین یا آلت کوین‌ها (altcoins) را فرا گرفت. بیش از ۷۰ روز، این رمز ارز که به “شوخی” معروف است با بیش از ۱۸۹۰٪ افزایش از ۰.۰۰۰۲۱ دلار به حداکثر ۰.۰۰۴۲ دلار در ۲۱ مه رسید. این جهش، بالاترین قیمت قبلی ۰.۰۰۲۱ دلار را شکست و ارزش بازار دوج کوین را به بیش از ۴۲۳ میلیون دلار رساند. اندکی پس از آن طی سقوط دو هفته‌ای بازار که تمام ارزهای رمزپایه را تحت تأثیر قرار داد، ۷۵٪ اٌفت کرد.

بیت کوین دست دوج کوین را گرفت و با خود به بالا برد

در نوامبر سال ۲۰۱۷، خریداران با سرمایه‌ی زیادی به بازار رمزنگاری بازگشتند. و حجم زیاد معاملات، قیمت بیت کوین (BTC) را ۱۹،۷۸۳ دلار رساند. همزمان، سرمایه بازار رمزنگاری جهانی به رقم خیره کننده ۸۳۰ میلیارد دلار رسیده و پروژه هایی با سقف کمتر مانند (Dogecoin) نیز تحت تاثیر قرار گرفتند.

در ۷ ژانویه ۲۰۱۸ قیمت دوج کوین (Dogecoin) به بیش از ۰.۰۲ دلار رسید و این یعنی ۳۸۰٪ بالاتر از بالاترین قیمت قبلی. سرمایه بازار دوج کوین در این مرحله ۱.۶ میلیارد دلار بود. با این حال، این جهش بسیار کوتاه مدت بود و در عرض هشت روز قیمت بیش از ۷۰ درصد اٌفت کرده و به ۰.۰۰۴۷ دلار رسید.

جهش دوباره بازار رمزنگاری

در ۱۴ آوریل ۲۰۱۸، درست قبل از ورود کل بازار به “زمستان رمزنگاری” و سقوط به پایین‌ترین سطح قبلی، اکثریت قریب به اتفاق پروژ‌ه‌های رمزنگاری بهبودی مختصری داشتند. طی سه روز، دوج کوین (Dogecoin) با ۱۰۳٪ افزایش از ۰.۰۰۲۰ دلار به ۰.۰۰۴۱ دلار رسید. در مقام مقایسه، بیت کوین (BTC) فقط موفق شد ۴۰٪ افزایش در همان ماه را تجربه کند.

در آن زمان، ارزش بازار دوج کوین به کمتر از نصف بالاترین میزان خود یا به عبارتی ۵۷۳ میلیون دلار رسیده بود.

آزمایش پل دوجکوین/ اتریوم

اولین رالی بزرگ دوج کوین (Dogecoin) که تا حد زیادی با سایر بازارهای رمزنگاری بی‌ارتباط بود، در سپتامبر ۲۰۱۸ بود که آزمایش سیستم پل دوج کوین/ اِتریوم (Dogecoin / Ethereum) به پایان رسید.

این پل قرار بود به روزرسانی جدیدی باشد که امکان همکاری بین دو بلاک چین را فراهم کند. این اعلامیه حمایت مجدد جامعه را از این پروژه جلب کرد و قیمت (Dogecoin) طی ۴۸ ساعت ۱۷۳٪ افزایش یافت.

بعداً مشخص شد که به دلیل سقوط قیمت اتر (ETH) به عنوان ارز رمزنگاری شده اصلی پروژه اتریوم، بودجه کافی برای ادامه توسعه پل وجود ندارد و به روزرسانی متوقف شد. از آن زمان به بعد دیگر هیچ صحبتی در مورد ادامه این پل بین دوج کوین و اِتریوم نشده است.

هیجان WallStreetBets، توییت ایلان ماسک

در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱، بازارهای مالی سنتی توسط گروهی از اعضای وب سایت ردیت (Reddit) به نام WallStreetBets (معروف به WSB) به شدت مختل شد. این معامله گران سهام آماتور تصمیم گرفتند که در برابر موسسات مالی سنتی متحد شوند و تعدادی از سهام را که اکثر معامله گران روی زمین خوردن آن‌ها شرط بندی می‌کردند را اصطلاحا “پمپ” کنند، مانند GameStop، BlackBerry، AMC، Nokia وBed Bath & Beyond.

در تاریخ ۲۸ ژانویه، این هیجان بازار سهام WSB به سمت (Dogecoin) سرازیر شد و بزرگترین رالی قیمت امسال ارزهای رمزپایه را خلق نمود. در کمتر از دو روز، ارزش دوج کوین سر به فلک کشید و به بالاترین سطح معادل ۰.۰۸۷ دلار در صرافی بایننس (Binance) رسید که نشان دهنده سود ۱۱۰۰ درصدی می‌باشد. همچنین تعدادی از توییت‌ها، از جمله توییت ایلان ماسک به عنوان ثروتمندترین فرد جهان و طرفدار پروپا قرص (Dogecoin)، به این رالی تا حدی دامن زدند.

کارول باسکین ، مشهور به ببر نتفلیکس نیز در توییتی با انتشار یک ویدیو حمایت خود را از دوج کوین اعلام کرد.

منبع: Coindesk.com