از سال ۲۰۰۹ تاکنون ۱۰ تریلیون دلار سرمایه به بلاک‌چینِ بیت‌کوین وارد شده است

بیت‌کوین بلاک‌چینِ BTC Blockchain
وترد شدن 10 تریلیون دلار سرمایه به بلاک‌چین بیت‌کوین

بیت‌کوین (BTC) به عنوان ارز رمزنگاری‌شده‌ اصلی، که در یک ماه گذشته مشغول شکستن رکوردهای قیمت بوده، به یک نقطه عطف دیگر نزدیک است. با توجه به تجزیه و تحلیل داده های Glassnode توسط یاسین الماندرا از ARK Invest، ارزشی بیش از ۱۰ تریلیون دلار از زمان راه اندازی بلاک‌چینِ بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ در حال جابه‌جایی است.

این ارز دیجیتال محبوب پس از یک دهه پیشرفت در آستانه عبور از یک نقطه عطف مهم است، در حالی که حجم کل انتقال به ۱۰ تریلیون دلار می رسد.
دیفای (DeFi) و اِتریوم (Ethereum) این روزها هنگام تغییر چشم انداز مالی جهانی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند ، اما بیت‌کوین از نظر میزان واقعی انتقال ثروت هنوز خیلی جلوتر است.

افزایش حجم انتقال بیت‌کوین (BTC) حداقل توسط دو عامل اصلی تقویت شده است.

اولین مورد افزایش چشم‌گیر قیمت بیت‌کوین (BTC) از سال ۲۰۱۳ است، زمانی که حدود ۵۰ هزار آدرس فعال این ارز دیجیتال وجود داشت و قیمت پایان سال در تاریخ حدود ۷۹۰ دلار بود. این امر برای کسانی که حتی چند بیت‌کوین دارند کمک می کند تا حجم کل انتقال را بالا ببرند و انتقال صدها یا هزاران بیت‌کوین به طور همزمان را تبدیل به امری ممکن کنند.

عامل دوم افزایش تدریجی حجم معاملات است که با افزایش هرچه بیشتر کاربران حوزه‌ی بیت‌کوین (BTC) و مبادرت به انجام معامله، موجب افزایش این امر شده است. طبق گزارش کمپانی ارائه دهنده‌ی داده‌های بلاک‌چین Coin Metrics، از سال ۲۰۱۳ تعداد آدرس های فعال بیت‌کوین از حدود ۵۰،۰۰۰ به تقریبا ۱ میلیون رسیده است که ۲۰ برابر افزایش یافته است. همه‌ی این شرکت کنندگان جدید در حال خرید، فروش و حتی شاید تجارت بیت‌کوین هستند که همه اینها به افزایش حجم کلی معاملات در بلاک‌چینِ بیت‌کوین می‌افزاید.

حجم کل انتقال سرمایه در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته و در کمتر از یک سال تقریباً ۲ تریلیون دلار به آن افزوده شده است. از آن زمان، حجم انتقال به طرز شگفت آوری پایدار و به سمت ۱۰ تریلیون دلار پیش رفته است، که به نظر می‌رسد در ماه اول ۲۰۲۱ محقق شود.

ممکن است (BTC) هنوز ارز ذخیره جهانی (Reserve Currency) نباشد و هزینه‌های بالای معامله همچنان برای کسانی که معاملاتی با مبالغ زیر شش رقم انجام می‌دهند مساله باشد، اما انکار پدیده‌ای به این بزرگی دشوار است بخصوص وقتی که این محصول مالی جدید (NTV) در بیش از یک دهه ۱۰ تریلیون دلار جابجایی سرمایه داشته باشد. از طرفی دیگر هم ممکن است فقط یک مد یا علاقه‌ی زودگذر باشد.