مردی به دلیل کلاهبرداری از طریق سیم کارتش، ۲۷،۰۰۰ دلار بیت کوین از دست داد

سیم کارت بیت کوین کلاهبرداری
از دست دادن 27.000 دلار بیت کوین

گزارش‌های کلاهبرداری با روش تعویض سیم کارت (SIM swapping) در حال افزایش است. مرد ۴۸ ساله‌ای از دالی سیتی کالیفرنیا ادعا می‌کند که تقریباً ۲۷۰۰۰ دلار دارایی در قالب بیت کوین در یک کلاهبرداری رمزنگاری تعویض سیم کارت از دست داده است.

طبق گزارش KTVU FOX 2، این مرد که هنوز نامش فاش نشده است، در تاریخ ۱۴ ژانویه با پلیس دالی سیتی تماس گرفت تا گزارش دهد که متنی را از شخصی دریافت کرده است که ادعا می‌کند نماینده شرکت ارائه دهنده ارتباطات مخابراتی T-Mobile است و ادعا کرده حساب مرد قربانی مسدود شده است.

سپس کلاهبردار از طریق شماره مسدود شده با قربانی تماس گرفته. و خود را به عنوان اپراتور Ledger، شرکت سخت افزار کیف پول رمزنگاری که بیت کوین این مرد را در اختیار داشته، معرفی نموده و به او اطلاع داده که حساب وی به خطر افتاده است. سپس کلاهبردار از قربانی رمز عبور و شماره شناسایی حساب قربانی را از او طلب نموده و ادامه‌ی ماجرا!

این همه اطلاعاتی بود که هکر برای ورود به کیف پول رمزنگاری آن شخص نیاز داشت. وقتی وی حساب Ledger خود را بررسی کرد، متوجه شد که همه وجوه وی (حدود ۲۷۰۰۰ دلار در BTC) از بین رفته است.

کلاه‌برداری تعویض سیم کارت چیست؟

کلاهبرداری تعویض سیم کارت (SIM swapping scams) چیز جدیدی نیست. این تکنیک شامل کلاهبردارانی است که قربانیان را متقاعد می‌کنند از طرف شرکت‌های شبکه تلفن همراه با آن‌ها تماس گرفته‌اند. پس از فریب قربانی، شماره تلفن وی را از سیم کارتش به شماره‌ی دیگری که توسط کلاهبردار نگهداری می‌شود، انتقال می‌دهند. پس از تعویض، قربانی می‌تواند از تکنیک های تأیید امنیت دو مرحله ای برای تنظیم مجدد رمزهای عبور قربانی و دسترسی به حساب‌های آنلاین وی استفاده کند.

چگونه می‌توانید از این کلاهبرداری در امان بمانید؟

در صورت موفقیت، شما در برابر این کلاهبرداران کار زیادی نمی توانید انجام دهید. با این حال، روش‌های پیش‌گیری می‌تواند امنیت نمایه آنلاین شما را افزایش دهد. شبکه‌هایی مانند AT&T ، T-Mobile و Verizon امکان افزودن پین کد به حساب وایرلِس شما را فراهم می‌کنند و به شما یک لایه امنیتی اضافی می‌دهند.

علاوه بر این، سعی کنید مقدار داده‌هایی را که ردپاهای شما در فعالیت‌های آنلاین را نشان می‌دهد، محدود کنید. مراقب ایمیل‌ها یا پیام‌های ناشناس و غیرمنتظره‌ای باشید که اطلاعات شخصی شما را درخواست می‌کنند، باشید. آن‌ها می‌توانند کلاهبردار “فیشینگ” برای اطلاعات آنلاین باشند. همچنین استفاده از برنامه‌های احراز هویت شخص ثالث مانند تأیید اعتبار Google را در نظر بگیرید.

منبع: Decrypt.co