ارز دیجیتال، ارز رمزنگاری‌شده و تفاوت آن‌ها

تفاوت اصلی ارز رمزنگاری‌شده و ارز‌ دیجیتال
ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری‌شده چیست؟

ارز دیجیتال

ارز مجازی نمایشی دیجیتالی از ارزش است که توسط بانک مرکزی، موسسه اعتباری یا موسسه پول الکترونیکی صادر نشده است که در برخی شرایط، می تواند به عنوان جایگزینی برای پول استفاده می‌شود و با ارز رمزنگاری‌شده متفاوت است. به طور خلاصه، ارزهای دیجیتال نام دیگری برای پولی است که برای پرداخت کالاهای خاص یا خدمات خاص در اینترنت استفاده می‌شود.

همانطور که احتمالاً می‌توانید تصور کنید، پول دیجیتال، کاملاً دیجیتال است و در دنیای واقعی معادل فیزیکی ندارد. اما، این پول به همان شیوۀ پول فیزیکی، سنتی یا فیات عمل می کند. می‌توانید ارز دیجیتال را با ارز دیگری دریافت، انتقال و یا مبادله کنید. می‌توان برای پرداخت کالاها و خدمات، مثلاً در یک فروشگاه آنلاین استفاده کرد و مرز جغرافیایی و سیاسی ندارد.

برخی استدلال می‌کنند که با حرکت به سمت یک جامعه بدون پول، پول فیزیکی که به صورت آنلاین، برای بانکداری و خرده فروشی و غیره استفاده می‌شود، باید به عنوان ارز دیجیتال طبقه بندی شود.

ارز رمزنگاری‌شده

ارزهای رمزنگاری شده نوع خاصی از ارزهای دیجیتال است. ارزهای رمزنگاری‌شده ارزهای مجهز به الگوریتم هستند که در جوامع منتخب آنلاین به عنوان توکن استفاده می‌شوند و توسط برخی از فناوری‌ها، دارایی‌ها یا پروژه‌ها پشتیبانی می‌شوند. این موارد بیشتر در پرداخت‌های همتا به همتا مورد استفاده قرار می‌گیرند اما اکنون به طور فزاینده‌ای برای پرداخت کالاها و خدمات در دنیای واقعی استفاده می‌شوند.

ارز رمزنگاری‌شده مبتنی بر رمزنگاری، امن، و قابل اعتماد تلقی می‌شود. رمزنگاری ترکیبی از علوم مختلف است و ریاضیات در پایه آن قرار دارد.

ارزهای رمزپایه از بلاک‌چین و دفتر مرکزی غیرمتمرکز استفاده می‌کنند، این بدان معناست که هیچ‌ یک از ارگان های نظارتی نمی‌توانند اقدامات موجود در شبکه را کنترل کنند. این موضوع، تمرکز زدایی محض و با شکوه‌ترین حالت ممکن است!

تفاوت اصلی ارز رمزنگاری‌شده و ارز‌ دیجیتال

اگر چه ارزهای رمزپایه انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال هستند، اما تفاوت‌های اساسی بین این دو وجود دارد.
ارزهای دیجیتال متمرکز هستند، به این معنی که تراکنش‌ها درون شبکه و در یک مکان متمرکز مانند بانک تنظیم می‌شود. ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز هستند و مقررات داخل شبکه توسط اکثریت جامعه اداره می‌شود.

ارزهای دیجیتال شفاف نیستند. با ارزهای دیجیتال نمی‌توانید آدرس کیف پول را انتخاب کنید و از ابتدای زمان همه انتقال پول را ببینید. این اطلاعات کاملاً محرمانه است. ارزهای رمزپایه شفاف هستند. هر کسی و همه می‌توانند همه تراکنش‌های انجام شده و دریافت شده توسط هر کاربر را ببیند، زیرا همه جریان‌های درآمد در یک زنجیره عمومی یا بلاک‌چین قرار می‌گیرند.

ارزهای دیجیتال دارای مرجع مرکزی هستند که می‌توانند با هرگونه مشکل یا مسئله ای کنار بیایند. به عنوان مثال، این نهاد مرکزی می‌تواند تراکنش‌ها را به درخواست شرکت کننده یا مقامات مسدود یا لغو کند. ارزهای رمزپایه توسط انجمن‌های مربوطه تنظیم می‌شوند. به عبارتی اطلاعات تراکنش قابل بازیابی نیست و اگر حساب شما توسط شخصی هک شود دیگر همه چیز تمام شده است!

اکثر کشورها دارای چارچوب قانونی پیرامون ارزهای دیجیتال هستند. در حال حاضر، در مورد ارزهای رمزپایه نمی‌توان همین حرف را زد و در بیشتر کشورها، وضعیت رسمی آنها تعریف نشده است.