مفاهیم غیر متمرکز و توزیع شده

مفاهیم غیر متمرکز و توزیع شده

مفاهیم غیر متمرکز (Decentralized) و توزیع شده (Distributed) و تفاوت آن ها در فناوری بلاکچین

اصطلاحات “غیرمتمرکز” و “توزیع شده” اغلب هنگام صحبت در مورد بلاکچین استفاده می شوند و اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند، به این دلیل که تفاوت میان آن ها آن چنان مشهود نیست.

به عنوان مثال پروتکل بلاکچین بیت کوین، یک سیستم غیرمتمرکز برای مبادله پول نقد دیجیتال است – اما همچنین نمونه ای از فناوری دفتر کل توزیع شده است. اینجا چه خبره؟!

تمرکز و تمرکززدایی به سطوح کنترل اشاره دارد

دریک سیستم متمرکز، کنترل فقط توسط یک نهاد (به عنوان مثال یک شخص یا یک شرکت) اعمال می شود در حالی که دریک سیستم غیرمتمرکز، هیچ واحد کنترل کننده واحدی وجود ندارد بلکه کنترل بین چندین نهاد مستقل مشترک است.

توزیع به تفاوت مکانی اشاره دارد

دریک سیستم غیر توزیع شده (یا مستقر در محل) همۀ قسمت های سیستم در یک مکان فیزیکی قرار دارند، اما در یک سیستم توزیع شده، قسمتهایی از سیستم در مکان های جداگانه ای وجود دارند.

ذکر یک مثال برای روشن تر شدن موضوع

تصور کنید که در حال نوشتن متنی با استفاده از برنامه Microsoft Word در رایانه شخصی با سیستم عامل Microsoft Windows هستید. این تنظیم بصورت متمرکز و توزیع نشده است. یک نهاد (مایکروسافت)، برنامه و سیستم عامل شما را کنترل می کند (متمرکز). برنامه و سیستم عامل هر دو در رایانه شما قرار دارند، یعنی در یک مکان فیزیکی (توزیع نشده).

حال، فرض کنید شما یک سیستم عامل منبع-باز مانند لینوکس را با استفاده از نرم افزار پردازش متن منبع-باز بر روی کامپیوتر خود اجرا می کنید. افراد و سازمانهای مختلف به تکامل هر دو مورد کمک می کنند (تنظیمات اکنون غیرمتمرکز است). از طرف دیگر ، شما برای اجرای تمام نرم افزارها هنوز از یک رایانه شخصی استفاده می کنید (هنوز توزیع نشده است).

یک سیستم توزیع شده اما متمرکز ممکن است متناقض به نظر برسد، اما اگر از تعاریف فوق براساس کنترل و مکان استفاده کنیم، درک موضوع آسان تر می شود. ارائه دهنده خدمات ابری (Cloud Service) را در نظر بگیرید که سرویس ذخیره سازی داده را ارائه می دهد. از نظر فیزیکی، داده های شما با توجه به در دسترس بودن و قابلیت انعطاف پذیری منابع (توزیع شده) می تواند در ماشین های مختلف به اشتراک گذاشته و تکثیر شود. با این حال، هرجا که ماشین ها و امکانات ذخیره سازی اطلاعات وجود داشته باشد، ارائه دهنده خدمات ابری هنوز همه آنها را کنترل می کند (به صورت متمرکز).

مورد آخر سیستم غیرمتمرکز و توزیع شده است. ما از بیت کوین به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد. بیت کوین یک سیستم بلاکچین است که توسط هیچ نهادی قابل تغییر نیست (غیرمتمرکز). همچنین به عنوان شبکه ای نظیر به نظیر از رایانه های مستقل پخش شده در سراسر جهان (توزیع شده) اجرا می شود.