مروری بر عملکرد بیت کوین طی هفته‌ی گذشته به همراه تحلیل قیمت

تحلیل بیت کوین عملکرد
تحلیل بیت کوین

سرمایه گذاران نگرانند که روند صعودی بیت کوین (BTC) ممکن است در معرض خطر قرار گرفته باشد. بویژه پس از آنکه بیت کوین نتوانست بار دیگر از ۴۰،۰۰۰ دلار عبور کند. برخی از معامله گران هراس دارند که اگر بیت کوین نتواند شتاب صعودی را از سر بگیرد، دوباره تکرار بازار خرسی ویران‌گر سال ۲۰۱۸ روی کار خواهد آمد.

با این حال، بررسی هر دو بازار صعودی (سال ۲۰۱۸ و اخیر) تفاوت‌های مشخصی را نشان می‌دهد. تحقیقات انجام شده توسط Pantera Capital نشان داد که پس از حرکت صعودی بازار گاوی فعلی، ۸۶٪ از ارزش بازار رمزنگاری در بیت کوین (BTC) و اِتریوم (ETH) متمرکز شده است. بیشتر به این دلیل که بودجه موسسات و سازمان‌ها (سرمایه گذاران کلان) به هر این دو رمز ارز ریخته شده است.

در سال ۲۰۱۷، بیت کوین و اتریوم فقط حدود ۵۲٪ از ارزش بازار را در اختیار داشتند. و بقیه در چندین آلت کوین سرمایه گذاری شد که بعدا مشخص شد ارزهایی “غیرکارآمد” هستند. به نظر می‌رسد در بازار صعودی فعلی، سرمایه گذاران خُرد عمدتاً غایب یا کم اثر هستند. بنابراین نوع گمانه زنی‌ها در سال ۲۰۱۷ هنوز در سال ۲۰۲۱ ظاهر نشده است.

عملکرد روزانه ارزهای رمزنگاری شده

عملکرد روزانه ارزهای رمزنگاری شده. منبع: Coin360

اسکات مینرد مدیر ارشد شرکت سرمایه گذاری Guggenheim Partners اخیراً گفت که پیش بینی بلند مدت وی برای قیمت بیت کوین (BTC) همان ۴۰۰ هزار دلار باقی مانده است. و توئیت اخیر وی که از دنبال کننده‌های خود خواسته بود “مقداری پول از سبد بردارند” بر اساس حرکت کوتاه مدت قیمت بیت کوین است.

اگرچه مینرد بیت کوین (BTC) را در سبد صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک خود قرار نداده است، اما او گفت که خریدها در برخی صندوق‌های خصوصی مدیریت شده توسط گوگنهایم انجام شده است.

در حالی که بیت کوین برای رسیدن دوباره به ۴۰ هزار دلار تلاش می‌کند، آلت کوین‌ها شروع به از دست دادن روند صعودی کرده‌اند. آیا این روند ادامه خواهد یافت؟

تحلیل قیمت بیت کوین، ۱۸ ژانویه

بیت کوین در تلاش است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۴۳۸۰ دلار) را بازپس بگیرد. اما جهش ضعیف قیمت نشان می‌دهد فوریتی در میان گاوها برای خارج کردن بیت کوین از اٌفت وجود ندارد. از آن جایی که قیمت بیت کوین در داخل یک مثلث متقارن گیر کرده است. ممکن است معامله گران فنی قبل از خرید منتظر بمانند تا قیمت از الگوی مثلثی بوجود آمده خارج شود.

نمودار روزانه‌ی نسبت بیت کوین به تِتر (BTC / USDT). منبع: TradingView

اگر قیمت به سطح مقاومت این مثلث متقارن نرسد، خرس‌ها ممکن است از فرصت استفاده کرده و سعی کنند قیمت را به زیر مثلث فرو ببرند. در صورت موفقیت خرس‌ها، ممکن است قیمت بیت کوین به سطح بهبود ۳۸.۲٪ فیبوناچی معادل با ۲۹،۶۸۸.۱۰ دلار سقوط کند.

این سطح مهمی است که باید مراقب آن باشید زیرا اگر خرس‌ها قیمت را به زیر این حمایت فرو ببرند، این اٌفت می‌تواند به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲۶۹۳۲ دلار) هم برسد. هرچه سقوط عمیق تر انجام شود، احتمالاً مدت زمان بیشتری برای از سرگیری روند صعودی طول خواهد کشید زیرا هر صعودی با موجی از فروش توسط بازرگانانی که در سطوح بالاتر قیمت به دام افتاده‌اند روبرو خواهد شد.

از طرفی اگر گاوها قیمت را به بالای مثلث برسانند می‌توان از اصلاح شدید دیگری جلوگیری کرد. بالاترین رقم ۴۱،۹۵۹.۶۳ دلار ممکن است به عنوان یک مقاومت سخت عمل کند. اما اگر گاوها بتوانند قیمت را بالاتر از آن بالا ببرند، بیت کوین می‌تواند به ۵۰،۰۰۰ دلار برسد.

به طور کلی می‌توان گفت هفته‌ای سرنوشت ساز برای بیت کوین در پیش خواهد بود.

منبع: Cointelegraph.com