آیا استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱ همچنان به صرفه خواهد بود؟

استخراج بیت کوین BTC
استخراج بیت کوین

اگر به سخت افزار و یا برق ارزان دسترسی دارید، استخراج بیت کوین (BTC) هنوز هم در سال ۲۰۲۱ می‌تواند یک کار سودآور باشد.

کمتر از یک سال پیش یعنی زمان سقوط قیمت به ۵۰۰۰ دلار، قیمت استخراج بیت کوین (BTC) در روندی صعودی قرار گرفته است، به طوری که در سال گذشته بیت کوین رشدی بیش از ۳۴۰ درصد را تجربه کرده است.

از آن تاریخ، نرخ هش (Hash Rate) بیت کوین (BTC) طی سال گذشته بیش از ۴۱ درصد افزایش یافته است. و اخیراً در ژانویه ۲۰۲۱ به بالاترین مقدار خود رسیده است. در مه ۲۰۲۰، بیت کوین سومین رویداد نصف شدن (Halving) پاداش بلوک خود را نیز پشت سر گذاشت. که موجب می‌شود مقدار بیت کوین استخراج شده نسبت به قبل از رویداد، نصف شود.

با توجه به هم زمانی همه این عوامل با یکدیگر، پیگیری این که آیا استخراج بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۲۱ هنوز سودآور است، دشوار است.

سختی استخراج بیت کوین با گذشت زمان افزایش می‌یابد

یکی از اصلی ترین مواردی که ماینرها هنگام استخراج بیت کوین (BTC) باید به آن توجه کنند، تغییر دشواری استخراج است. به طور خلاصه، دشواری بیت کوین مشخص می‌کند که یک ماینر برای حل مسئله پیچیده ریاضیات که به آنها امکان می‌دهد بلوک جدیدی از معاملات را به بلاک چین اضافه کنند ، باید چه مقدار کار کند.

از آنجا که سرعت هش با گذشت زمان افزایش می‌یابد، مشکل ایجاد بلوک نیز افزایش می‌یابد که به نوبه خود، ادامه کار برای ماینرها با سخت افزار قدیمی‌تر را دشوار می‌کند. زیرا نسبت آنها به کل میزان هش با گذشت زمان کاهش می‌یابد. با این حال، از آنجا که قیمت بیت کوین (BTC) نیز به دنبال افزایش نرخ هش تمایل به افزایش دارد، افزایش دشواری، همیشه به معنای کاهش سودآوری نیست. همچنین برای ماینرها روش‌های مختلفی و کارامدی برای سرعت بخشیدن به بازگشت سرمایه (ROI) و به حداکثر رساندن سود وجود دارد.

سودآوری استخراج بیت کوین به عوامل مختلفی بستگی دارد

بهترین راه برای به حداکثر رساندن احتمال دستیابی به حداکثر سود، دستیابی به جدیدترین و کارآمدترین سخت افزار استخراج با قیمت مناسب است.

کسانی که قصد دارند با سرمایه گذاری در تهیه‌ی جدیدترین سخت افزارهای استخراج، سود بدست آورند باید قیمت و هزینه حمل و نقل (و هرگونه تاخیر احتمالی)، مالیات واردات و هزینه‌های برق را در تهیه و بهره‌برداری از سخت افزار جدید خود در نظر بگیرند. استخراج کننده‌های ایده آل بیت کوین هم از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی مناسب عمل می‌کنند و هم از نظر میزان هش خروجی بسیار عالی می‌باشند.

طبق آخرین محاسبات انجام شده در خصوص سودآوری سخت افزارها، سخت افزاری با نرخ هش ۱ تراهش برثانیه (۱ TH/s) تقریباً ۰.۰۰۰۰۰۶۱۳ بیت کوین یا حدود ۰.۲۳۶ دلار در روز با ارزش فعلی بیت کوین (۳۸۵۶۰ دلار) سود ایجاد می کند.

از طرفی استخراج کنندگان بیت کوین (BTC) باید هزینه‌های برق و نگهداری سخت افزار را کسر کنند، که بسته به کشور و منابع انرژی‌ای که به آن دسترسی دارند، می‌تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد.

منبع: Decrypt.com