مقامات چین، برق ماینرهای بیت کوینِ استانی به نام Yunnan را قطع کردند

قطع برق ماینرهای بیت کوین استانی در چین

به گزارش مراجع محلی، مقامات شهر بائوشان Baoshan در استان Yunnan چین، شدیدتر درگیر سرکوب استخراج گران بیت کوین شده اند، به استناد دستوری که به نیروگاه های تامین برق برای توقف برق رسانی به ماینرهای این شهر داده اند.


درتاریخ ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر)، Colin Wu خبرنگار حوزۀ ارزهای دیجیتال چین، توییتی منتشر کرد که تعدادی از استخراج کنندگان بیت کوین او را از این ممنوعیت مطع کرده، و چیزی را که بنظر اسکنی از اسناد رسمی صادر شده به نیروگاه های تامین برق بود را با او به اشتراک گذاشته اند.

لینک توییتر : https://t.co/1zAhcTLmXi


با این حال، Wu در ادامه اظهار کرد، این ممنوعیت احتمالاً توسط “منافع اقتصادی” بومی اطلاع داده شده و ظاهراً نشان دهنده تمایلی به توقف استخراج  ارزهای رمزنگاری شده، دیده نمی شود.

” نیازی به برآورد عواقب این اتفاق نیست. نگرش شرکت های تامین برق محلی چین، درمورد استخراج ارزهای رمزنگاری شده اغلب درحال تغییر است. این موضوع بیشتر تقاضایی برای منافع اقتصادی است تا یک فشار سیاسی.”

بنظر می رسد این ممنوعیت همزمان با کاهش ۲۴ ساعتۀ جهانی در نرخ هش (Hash Rate)،به میزان تقریباً ۱۰ درصد، از ۱۴۰ اگزاهَش بر ثانیه به ۱۲۵ اگزاهش بر ثانیه بوده است، هرچند این موضوع ارتباط مستقیمی ندارد.

براساس شاخص مصرف برق بیت کوین دانشگاه کمبریج، یا به اختصار BECI، Yunnan چهارمین منطقۀ بزرگ چین از نظر نرخ هش در استخراج بیت کوین، پس از Xinjian، Sichuan و Mongolia از آوریل ۲۰۲۰ بوده است. بعد از این Yunnian در رتبه بندی جهانی نرخ هش نشان داد به میزان %۵.۴۲ به استثنا خودِ چین، از تمام کشورهای آمریکا، روسیه و قزاقستان بالاتر می باشد.

در ماه جوئن، Wu گزارش داد که دولتِ Yunnan به ۶۴ اپراتور استخراج بیت کوین غیرقانونی دستور تعطیلی داده، که این شامل هفت موردی که تازه درحال احداث بودند نیز می باشد. دولت در توضیحات خود موارد فرار مالیاتی و خطرات امنیتی ازجمله نحوۀ سیم کشی ماینرها به نیروگاه های برق آبی محلی را ذکر کرده بود.

درهمان ماه، یک منطقۀ استخراجی بیت کوین دچار آتش سوزی شده، و منجر یه خاکستر شدن هزاران واحد گشته بود.

سرکوبی که در اواسط سال انجام شده بود نیز، به دنبال انفجاری بود که در تاریخ ۲۹ مِی (۹ خرداد) در یک نیروگاه تامین برقِ آبی در Yunnan رخ داده ومنجر به ۶ کشته و ۵ زخمی شده بود.

این انفجار باعث شد تا اعمال استانداردهای ایمنی بیشتر برای نیروگاه های تامین برقِ آبیِ آن منطقه، جدی گرفته شود.

در ماه آوریل، شبکۀ ایلتیِ Yunnan نیز طی صدور سندی درمورد انحراف غیرقانونی برق از نیروگاه ها به استخراج کنندگان بیت کوین هشدار داد.