آیا روند صعودی بیت کوین بیش از حد طولانی شده؟ در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

روند بیت کوین
وضعیت روند بیت کوین


پس از یک هفته پرتحرک، روند بیت کوین (BTC) پس از تجربه‌ی یک سقوط برق آسا، با قیمت ۳۶۳۸۲ دلار معامله می‌شود. با این حال، این سقوط قیمت باعث شد تا این سوال برای معامله گران بوجود بیاید که چرا چنین سقوطی در قیمت Bitcoin رخ داده است؟ همچنین، آیا این بدان معناست که رالی به پایان رسیده و بیش از حد تمدید شده است؟

برای شروع، ممکن است حدس و گمان‌های زیادی در مورد قیمت بیت کوین (BTC) وجود داشته باشد. قیمت BTC پس از ورود به محدوده ATH جدید یا ۴۲ هزار دلار، تقریباً ۲۷% کاهش یافت که دلایل مختلفی برای این موضوع وجود داشت. برجسته ترین آنها شامل افزایش عرضه‌ی فعال در صرافی‌ها و احساسات صعودی در مشتقات صرافی‌ها با وجود لیکوییدهای گسترده است. چند موضوع، نشان از طولانی شدن دوره‌ی رالی بیت کوین نیز وجود داشت. از جمله افزایش سریع علاقه و به طور کلی علاقه به مبادلات با رمزنگاری در کوتاه مدت که بالاترین میزان در ۳ سال گذشته یعنی از زمان آخرین بازار گاوی بوجود آمده در سال ۲۰۱۷ بود.

از طرفی براساس داده‌های Glassnode، آدرس‌های کیف پول دیجیتال با موجودی غیر صفر افزایش چشم گیری داشت. این افزایش سریع آدرس‌ها با موجودی ۰.۱ به بالا و ۱۰۰۰ به بالا، نشان می‌دهد که نهنگ‌ها و تاجران خُرد در حال خرید هستند. در بلندمدت این حجم از خرید ممکن است بیت کوین انباشته شده در کیف پول‌ها را افزایش داده. و منجر به افت ذخایر ارزی BTC شود و چرخه را از نو شروع کند.

روند بیت کوین
آدرس‌های فعال بیت کوین. منبع: Glassnode Metrics

یکی دیگر از معیارهای مهم، نقشه بیت کوین‌های مصرف نشده بود که نشانه‌ی انباشت بیت کوین در سطوح بالاتر از ۳۴۰۰۰ دلار است.

بنابراین گمانه زنی‌ها مبنی بر طولانی شدن بیش از حد روند صعودی بیت کوین ممکن است تا حدی درست باشد. و به جای افت شدید قیمت، دیواره مقاومت در سطح ۳۸۰۰۰ تا ۳۹۶۰۰ دلار بوجود آمده است. و BTC در تلاش است تا در اکثر صرافی‌ها از این سطح قیمت عبور کند. از آنجایی که حرکت و نوسانات در ساعات مختلف هفته بارها و بارها کاهش یافته. رالی بیت کوین بیش از حد ادامه پیدا کرده است. اما سرمایه گذاران سازمانی به خرید BTC ادامه داده‌اند. و این موضوع باعث شده که احساسات در بین معامله گران خُرد مثبت باشد، هرچند که روند صعودی در سطح قیمت فعلی رو به پایان است.

یک روند صعودی بیش از حد طولانی، ممکن است منجر به حرکت جریان سرمایه از بیت کوین به آلت کوین‌ها (altcoins) شود. زیرا در این هفته چندین آلت کوین برتر بر اساس سرمایه بازار، سودهای دو رقمی را به دست آورده‌اند. این سودها ممکن است محصولی از تغییر جریان سرمایه باشد. در این حالت، اگر رالی به طور ناگهانی پایان یابد، ممکن است منجر به فروش چالش برانگیز BTC شود. با این حال، طبق تحلیل فنی اقدام قیمت (Price Action) بیت کوین، پشتیبانی در سطح کلیدی ۳۴۴۰۰ دلار حفظ خواهد شد.

منبع: Ambcrypto.com