آیا بازار صعودی بیت کوین (BTC) در حال ناپدید شدن است؟

بیت کوین BTC بازار
وضعیت کنونی بیت کوین

۲۰۲۱ ثابت کرده است که سال بسیار امیدوار کننده ای برای بیت کوین است. با عملکرد خیره کننده‌ی BTC خود و ثبت رکوردهای جدیدی در قیمت. با این حال، طی ۷ روز گذشته، حرکت صعودی کمرنگ شد و بیت کوین از حدود ۴۱ هزار دلار به محل استقرار خود در زمان انتشار این مطلب (حدود ۳۲۶۰۰ دلار) بازگشت.

با این حال، آیا این عقب نشینی نشان دهنده پایان بازار گاوی موجود است. یا حتی بدتر، یعنی شروع یک اصلاح با مقیاس گسترده‌تر شبیه آنچه در ژانویه ۲۰۱۸ اتفاق افتاده است؟ یا همانطور که اکثر معامله‌گران می‌گویند، آیا قیمت BTC بالاخره به بالاتر از ATH (حداکثر قیمت به ثبت رسیده) قبلی خود صعود می‌کند. و بسیاری از دستاوردهایی را که از دسامبر سال ۲۰۲۰ تا کنون کسب کرده است، حفظ می‌کند؟

قیمت
معیار حجم اجتماعی بیت کوین نسبت به قیمت بیت کوین. منبع: Santiment

جالب است که معیار حجم اجتماعی بیت کوین می‌تواند در توضیح آنچه اتفاق افتاده است (اصلاح ۱۰ درصدی قیمت) کمک کند.

معیار حجم اجتماعی معیاری است که به معامله‌گران در خصوص نحوه تغییرات احساسات بازار و پیش‌بینی قیمت کوتاه‌مدت بیت کوین کمک می‌کند.
داده‌های سانتیمنت نشان داد که با سقوط بیت کوین به ۳۱.۱ هزار دلار، حجم اجتماعی آن بالاترین سطح ۶ روزه را به ثبت رساند. با توجه به افزایش تقاضا برای بیت کوین در چند ماه گذشته، چه از جانب معامله‌گران خٌرد و چه از سوی موسسات و غول‌های تجاری، تعجب آور نبود که بسیاری از افراد اٌفت قیمت را به عنوان یک فرصت جالب خرید ارزیابی کردند.

قیمت
نمودار خرید، فروش و احساسات بازار بیت کوین. منبع: Santiment

آنچه از نظر این ارایه‌دهنده‌ی داده مورد توجه قرار گرفت این بود که ناگهان تفسیرهای منفی در مورد بیت کوین افزایش یافت آن هم در حالی که به نظر می‌رسید سهم عمده ای از ورودی بازار به بیت کوین تزلزل ناپذیر است. داده‌های سانتیمنت همچنین به این واقعیت اشاره دارد که اصلاح قیمت بزرگتر را نمی‌توان برای بیت کوین نادیده گرفت. اگرچه بعید به نظر می‌رسد که افت ارزش BTC به حدی باشد که قیمت آن پایین‌تر از قیمت در زمان شروع رالی یعنی در نوامبر ۲۰۲۰ اتفاق بیفتد، اما افت قیمت دیگری که قیمت بیت کوین را به زیر ۳۰ دلار برساند، قابل چشم‌پوشی نیست.

با این حال، هنوز نشانه‌های صعودی قوی وجود دارد که باید قبل از نتیجه‌گیری در مورد ارزش بیت کوین در هفته‌ها و ماه‌های آینده، آنها را در نظر گرفت.

هودلرها (Hodlers) افرادی که فقط بیت کوین میخرند و آن را نمی‌فروشند به طور سنتی نقش اساسی را در تعیین قیمت بیت کوین ایفا می‌کنند.

براساس آمارها با انتقال BTC از صرافی‌ها به نهادهای غیر بورسی، بیت کوین بیشترین کاهش نقدینگی در چند سال اخیر را تجربه کرده است. که این یعنی قرار نیست برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد. این جنبه بسیار مهمی از عملکرد قیمت سال ۲۰۲۱ بیت کوین است. و می‌توان از این نتیجه را گرفت که قیمت بیت کوین در هفته‌های آینده از حمله‌ی خرس‌ها تا حدود زیادی در امان خواهد بود.

تنها در ماه گذشته، عدد قابل توجه ۲۷۰،۰۰۰ واحد بیت‌کوین به حساب هودلرها نقل مکان کرده است. با پشتوانه حساب‌های بزرگ که همچنان به احتکار و بیت کوین اندوزی ادامه می‌دهند، بیت کوین ممکن است گاه و بیگاه اٌفت و اصلاحاتی را تجربه کند، اما حرکت صعودی بازار احتمالاً پابرجا باقی می‌ماند و به ثبات قیمت بیت‌کوین کمک می‌کند.

منبع: Ambcrypto.com