تحلیل قیمت بیت کوین (BTC)، ۱ فوریه

بیت‌کوین BTC
بیت کوین 1 فوریه

قیمت بیت کوین (BTC) در تاریخ ۱ فوریه دوباره به یک مثلث نزولی سقوط کرد. از طرفی این کاهش ممکن است در کوتاه مدت خریداران را به سمت آلت کوین‌ها (Altcoins) و توکن‌های دیفای (DeFi) جذب کند.

طی هفت روز گذشته، بازار رمزنگاری با افزایش قیمت بیت کوین (BTC) و دوج کوین (DOGE) به دلیل تحرکات در شبکه‌های اجتماعی، با نوسان زیادی روبرو شد. در شرایطی این چنینی، معامله گرانی که بر اساس هیجانات و احساسات، در زمینه سرمایه گذاری تصمیم گیری می‌کنند، متحمل خسارات سنگینی می‌شوند و این دقیقاً همان اتفاقی است که هفته گذشته رخ داد.

پامپ و دامپ اخیر قیمت دوج کوین (DOGE) باعث شد معامله گران جدید و در عین حال کم تجربه‌ای که به دلیل ترس جاماندن از موج ایجاد شده یا همان FOMO اقدام به خریداری دوج کوین کرده‌اند در مدت زمان کوتاهی ضرر کنند. این سناریوی نوپا احتمالاً دوباره اجرا خواهد شد زیرا گروه‌های رسانه‌های اجتماعی تصمیم گرفته‌اند که پامپ‌های جمعی آلت کوین‌ها (Altcoins) یک روش جدید برای سرمایه گذاری است (در صورتی که خیلی هم جدید نیست).

روند مشابهی در مورد (BTC) نیز در هفته‌ای که گذشت شکل گرفت. و ناظران بخش عمده‌ای از حرکت صعودی و در عین حال ناگهانی بیت کوین را به تحرکات سرمایه دار معروف، ایلان ماسک نسبت دادند و از آن تحت عنوان “Pump Elon” یاد کردند. این نشان می‌دهد که سوای چند خریدار احساسی، معامله گران حرفه‌ای ممکن است برای سبک کردن پوزیشن‌های طولانی خود از این رالی استفاده کرده باشند و اقدام به فروش بخشی از دارایی خود کرده باشند.

عملکرد روزانه ارزهای رمزنگاری شده
عملکرد روزانه ارزهای رمزنگاری شده. منبع: Coin360.com

از طرف دیگر لنارد نئو رئیس بخش تحقیقات Stack Funds، معتقد است که استخراج کنندگان بیت کوین (BTC) در رالی‌ها اقدام به فروش می‌کنند و این روند ممکن است با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو چینی ادامه یابد. نئو انتظار دارد که قیمت بیت کوین در کوتاه مدت ناپایدار باقی بماند.

تحلیل قیمت بیت کوین

فیتیله بلند بیت کوین (BTC) در ۲۹ ژانویه نشان می‌دهد که خرس‌ها با تهاجم به بازار صعودی بوجود آمده، بیت کوین را بالای الگوی مثلثی نزولی شکل گرفته، فروخته‌اند. به دنبال آن، الگوی شمع‌دان دوجی در تاریخ ۳۰ ژانویه نشان داد که بلاتکلیفی خاصی هم بین گاوها و هم خرس‌ها در مورد بیت کوین وجود دارد.

بیت کوین 1 فوریه
نمودار روزانه‌ی نسبت قیمت بیت کوین به تِتر (BTC/USDT). منبع: Tradingview.com

عدم موفقیت گاوها در افزایش قیمت امروز بالاتر از خط روند نزولی، تلاش‌ها برای فروش بیشتر را به خود جلب کرده است. خرس‌ها در حال حاضر در تلاشند تا قیمت بیت کوین (BTC) را زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۳۳۹۵ دلار) را حفظ کنند.

در صورت موفقیت، جفت ارز بیت کوین به تِتر (BTC/USDT) ممکن است به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۳۰،۶۳۱ دلار) و سپس به ۲۸،۸۵۰ دلار کاهش یابد.

شکست و بسته شدن قیمت در زیر ۲۸،۸۵۰ دلار، الگوی مثلثی نزولی را تکمیل می‌کند که هدف آن کاهش قیمت تا ۱۵۷۴۱ دلار است. با این حال، بعید است که قیمت بیت کوین (BTC) چنین سقوط آزادی داشته باشد، زیرا گاوها سعی می‌کنند کاهش در سطح ۵۰٪ اصلاح فیبوناچی با ۲۵،۸۹۷،۴۲ دلار و مجددا با ۶۱.۸٪ اصلاح با ۲۲۱۰۶،۶۳ دلار را متوقف کنند.

بیت کوین 1 فوریه
نمودار ۴ ساعته‌ی نسبت قیمت بیت کوین به تِتر (BTC/USDT). منبع: Tradingview.com

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد شکست قیمت بالای خط نزولی با فشار فروش شدیدی روبرو شده و قیمت به سرعت به سمت مثلث عقب نشسته است.

عدم موفقیت گاوها در صعود قیمت به بالاتر از خط روند نزولی باعث جلب فروش شده و خرس‌ها قیمت را به زیر ۲۰-EMA رسانده‌اند. گاوها در حال حاضر در تلاش برای دفاع از ۵۰-SMA هستند اما اگر این حمایت نیز شکسته شود، این جفت ارز ممکن است سفر خود را به سمت ۲۸۸۵۰ دلار آغاز کند.

اگر قیمت از سطح فعلی برگردد و از خط روند نزولی بالاتر رود، این چشم انداز منفی فاقد اعتبار خواهد بود. چنین حرکتی می تواند قیمت را مجدداً به ۳۸،۵۱۹.۶۳ دلار برساند.

منبع: Cointelegraph.com