رشد آلت کوین‌ها در سطحِ مقاومتیِ ۳۵,۰۰۰$ بیت کوین (BTC)

بیت کوین آلت کوین
سطح مقاومت بیت کوین


توکن‌های DeFi و سایرآلت کوین ‌ها همزمان با روبرو شدن بیت کوین در ۳۵,۰۰۰$ با سطح مقاومتی خود، تازه شروع به رشد می‌نمایند.

قیمت بیت کوین (BTC) در ۱۲ ژانویه در تلاشی دوباره به قصد ورود به محدودۀ ۳۷,۰۰۰$ اندکی افزایش داشت. اما در زمان نگارش این خبر، افزایش حجم فروش منجربه بازگشت به محدودۀ ۳۲,۰۰۰$ گشته است.

باتوجه به اینکه روند خرسی موجود ممکن است سرمایه گذاران نوپایی که با نوسانات BTC آشنایی ندارند را تکان داده باشد. اما هنوز این ریزش ۲۸% را نمی‌توان به لیست ۵ مورد از بدترین ریزش‌های بیت کوین (BTC) اضافه کرد. در واقع بازگشت قیمتی ۲۰% ثبت شدۀ امروز را باید جزء بزرگترین بازگشت‌های قیمتی بیت کوین در طی یک روز دانست.

عملکرد روزانۀ ارزهای رمزنگاری شده. منبع: Coin360

علیرغم بازگشت قیمتی ۲۰ درصدی بیت کوین، بسیاری از تحلیلگران با توصیه به احتیاط، هشدارداده‌اند که بیت کوین را هنوز بعلت بالا بودن نرخ سرمایه گذاری در بازار فیوچرز و رشد شاخص دلار آمریکا (DXY)، تمی‌توان خارج از دور دانست.

به نظر می‌رسد سرمایه گذاران بلند مدت و دانه درشت تحت تأثیر اصلاح قیمتی قرار نگرفته و احتمالاً معتقدند که چیزی بجز یک عقب نشینی کوتاه مدت نخواهد بود.

تحلیلگران Goldman Sachs اظهار نموده‌اند که تحولات اخیربیانگر این است که “بازار درحال جا افتادگی بیشتر” می‌باشد. این برهه بدیل این واقعیت که دخالت نهادها تنها ۱% بر روی بازار فعلی تأثیرگذار بوده، پتانسیل بالایی برای رشد دارد.

درحالیکه بیت کوین و آلت کوین‌ها جان سالم بدر می‌برند. سایر بازارهای معاملاتی با توجه به ناآرامی@های سیاسی در ایالات متحده و نگرانی از تأثیرات اقتصادی ناشی از محدودیت‌های COVID-19، تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

علائم ثبات یابی قیمت دلار، بازارهای مالی جهانی را تحت فشار قرارداده است. بطوریکه برخی از تحلیلگران بطور علنی هشدارداده‌اند که ثبات در قیمت دلار به ضرر بیت کوین خواهد بود.

اندیکاتورهای مطرح در تمام طول روز تحت فشار بوده و در سوت پایانی به شیوۀ درهمی ثابت شدند. شاخص‌های S&P 500 و داوجونز به ترتیب ۰.۰۴% و ۰.۱۹% رشد داشته درحالیکه NASDAQ با ۰.۰۸% کاهش بسته شد.

آلت کوین‌ها مادامیکه بیت کوین درتلاش برای پیداکردن محدودۀ معاملاتی جدیدی می‌باشد، خود را درحال تثبیت قیمت نشان داده‌اند.

اکنون به نظرمی‌رسد بیت کوین وارد محدودۀ جدیدی شده که در سطح ۳۰,۰۰۰$ حمایت شده است. و سطح ۳۵,۰۰۰$ احتمالاً بعنوان مقاومت رفتار کند. با اتفاق افتادن این موضوع، آلت کوین‌های شاخص شاهد رشد قیمتی بوده و بنابراین معامله گران با روی آوردن به بازار آلت کوین‌ها از برهۀ تثبیت قیمتی بیت کوین به نحو احسنت بهره خواهند برد.

نمودار BTC/USDT با تایم فریم ۱ ساعته. منبع: TradingView

قیمت اتر (ETH) تا ۱,۰۰۰$ عقب نشینی کرده و در زمان نگارش این خبر در محدودۀ ۱,۰۵۰$ معامله می‌شود. اوضاع استلار (XLM) نیز در روز پنجشنبه با رشدی ۲۲.۱۶ درصدی بخوبی بهبود یافته است.

در بخش DeFi نیز پس از رشد ۳۱ درصدی توکن حاکمیتی Marker (MKR)، همواره شاهد استحکام قیمتی بوده‌ایم. Synthetix (SNX) و AAVE نیز هرکدام درپی دستیابی به رکوردهای جدید در سال جدید، ۲۳% رشد داشته‌اند.

نمودار روزانۀ BTC/USD. منبع: Coin360

ارزش کلی بازار ارزهای رمزنگاری‌ شده اکنون در ۹۲۴.۵ میلیارد دلار قرارداشته که نرخ تسلط بیت‌ کوین ۶۸.۴% این مقدار می‌باشد.

منبع: Cointelegraph.com